AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Pralesnička batiková
  • Latinský název
  • Dendrobates auratus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:obojživelníci
Řád:žáby
Čeleď:pralesničkovití
Rod:pralesnička
Druh:pralesnička batiková

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 25 do 60 mm

Facebook

Pralesnička batiková

Pralesnička batiková
(Dendrobates auratus)

Popis zvířete

Pralesnička batiková, známá také pod svým vědeckým jménem Dendrobates auratus, je malý, barevný obojživelník náležející do čeledi pralesničkovitých. Vyskytuje se v tropických deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky, zejména v Kostarice, Panamě, Kolumbii a Nikaragui. Dospělá pralesnička batiková dosahuje délky zhruba 4 centimetrů, s tělem pokrytým jasnými skvrnami, které mohou mít různé barvy - od zelené, modré, až po černou. Tyto skvrny slouží jako varovný signál pro predátory, že pralesnička je jedovatá.

Jed pralesničky batikové je vylučován její kůží a slouží k obraně před predátory. I přes svůj jedovatý status je pro člověka tento druh obojživelníka obecně považován za bezpečný, pokud není narušena jeho kůže a jed není absorbován tělem.

Tyto zvířata jsou teritoriální a žijí obvykle osamoceně, ačkoli se mohou shromažďovat v malých skupinách. Jsou známé svou aktivitou během dne, přičemž většinu času tráví hledáním potravy, jako jsou malý hmyz a pavouci.

Pralesnička batiková je druh s dlouhou dobou rozmnožování. Samice kladou vajíčka do vlhkého prostředí, obvykle na listy rostlin nebo na mrtvé dřevo, kde je samec následně oplodní. Po vylíhnutí samec často přenáší pulce na svých zádech do vodních toků, kde dorůstají do dospělosti.

Tento druh je obecně považován za ohrožený, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí způsobené odlesňováním. Mnoho zoologických zahrad a chovatelů po celém světě se však účastní programů na ochranu a obnovu populace pralesničky batikové.

V kterých českých ZOO je k vidění