AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Pralesnička černožlutá
  • Latinský název
  • Ameerega trivittata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:obojživelníci
Řád:žáby
Čeleď:pralesničkovití
Druh:pralesnička černožlutá

Facebook

Pralesnička černožlutá

Pralesnička černožlutá
(Ameerega trivittata)

Popis zvířete

Pralesnička černožlutá, známá také pod latinským názvem Ameerega trivittata, je fascinující druh obojživelníka patřící do čeledi Dendrobatidae, často označované jako šípové žáby. Tato neobyčejná žába je původem z Jižní Ameriky, konkrétně z oblastí Amazonského pralesa v Brazílii, Bolívii, Kolumbii, Ekvádoru, Guyaně, Peru a Venezuele.

Pralesnička černožlutá je známá pro svůj výrazný zbarvení – zářivě žluté pruhy kontrastují s tmavými, téměř černými, pruhy, které se táhnou podél těla a končiček končetin. Toto výstražné zbarvení slouží k odstrašení potenciálních predátorů, jelikož v přírodě obecně platí, že čím je zvíře výrazněji zbarvené, tím je pravděpodobněji jedovaté. Pralesnička černožlutá je skutečně jedovatá, ale na rozdíl od některých svých příbuzných, její jed není smrtelný pro člověka.

Tato žába dorůstá délky od 2 do 5 centimetrů, přičemž samice jsou obvykle větší než samci. Její tělo je kompaktní a robustní, s krátkými, silnými končetinami a velkými očima. Je aktivní během dne, kdy se živí hmyzem a malými bezobratlými. Je známa svým rychlým a obratným pohybem; je schopná skákat na značné vzdálenosti a dokáže se vyšplhat i na vysoké stromy.

Jako většina obojživelníků, i pralesnička černožlutá má složitý životní cyklus, který zahrnuje proměnu z larvy (pulec) v dospělého jedince. Samice klade vajíčka na zem, která samci následně oplozují. Po vylíhnutí se z vajíček vynoří pulci, kteří se poté vyvíjejí v blízkých vodních tůních.

Pralesnička černožlutá je zranitelný druh; její populace je ohrožena především ztrátou přirozeného životního prostředí v důsledku kácení deštných pralesů. K dalším hrozbám patří také ilegální obchod s těmito žábami pro potřeby domácího chovu. Přesto se jí daří přežít v těchto náročných podmínkách a nadále představuje důležitou součást ekosystému amazonského pralesa.