AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Pralesnička dvoubarvá
  • Latinský název
  • Phyllobates bicolor

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:obojživelníci
Řád:žáby
Čeleď:pralesničkovití
Druh:pralesnička dvoubarvá

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 45 do 55 mm

Facebook

Pralesnička dvoubarvá

Pralesnička dvoubarvá
(Phyllobates bicolor)

Popis zvířete

Pralesnička dvoubarvá (Phyllobates bicolor) je jedinečné a fascinující zvíře, které patří do rodiny pralesničkovitých. Toto malé obojživelné zvíře je největší druh ze tří druhů jedovatých pralesniček z rodu Phyllobates. Může dorůst délky až 4,5 cm, přičemž samice bývají větší než samci.

Pralesnička dvoubarvá je vysoce jedovatá a její jed mezi domorodými kmeny v Kolumbii a Panamě, kde pralesnička žije, se používá na šípy pro lov. Zvíře je schopno produkovat jed, který je smrtelný pro mnoho druhů savců a ptáků.

Její tělo je obvykle červené nebo oranžové, s černým nebo tmavě modrým břichem, což je kontrastní kombinace, která slouží jako varování pro potenciální predátory. Její kůže je hladká a lesklá a může mít různé odstíny od jasně žluté po tmavě červenou.

Pralesnička dvoubarvá je denní živočich, který se pohybuje po zemi tropických deštných pralesů Kolumbie a Panamy. Její potrava se skládá převážně z malých bezobratlých, jako jsou mravenci, brouci a pavouci.

Samice kladou vajíčka na zem, kde je samec oplozuje a střeží, dokud se z nich nevylíhnou pulci. Poté je samec přenáší na svém hřbetě do vody, kde se dále vyvíjejí.

Pralesnička dvoubarvá je ohrožený druh, jehož populace se snižuje hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu obchodování s těmito zvířaty pro domácí chov. Proto je důležité chránit tyto krásné a jedinečné obojživelníky a jejich přirozené prostředí.

V kterých českých ZOO je k vidění