AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Pralesnička mnohobarvá
  • Latinský název
  • Dendrobates tinctorius

Známé také jako

  • pralesnička barvířská

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:obojživelníci
Řád:žáby
Čeleď:pralesničkovití
Druh:pralesnička mnohobarvá

Facebook

Pralesnička mnohobarvá

Pralesnička mnohobarvá
(Dendrobates tinctorius)

Popis zvířete

Pralesnička mnohobarvá (Dendrobates tinctorius) je fascinující druh obojživelníka, který je součástí čeledi pralesničkovitých. Toto zvíře je známé svou nápadnou kresbou a barevností, která slouží jako varování pro predátory, že je jedovaté. Pochází z tropických pralesů Jižní Ameriky, konkrétně z oblastí Guyany, Surinamu, Brazílie, a Francouzské Guyany.

Pralesnička mnohobarvá měří v průměru 3 až 5 cm, s některými jedinci dosahující až 7 cm. Tělo je robustní s krátkými končetinami a prsty zakončenými přísavkami, které jim umožňují lezení po stromech. Barva kůže se může lišit podle poddruhu, ale obecně je modrá s černými skvrnami nebo pruhy.

Pralesničky mnohobarvé jsou denní zvířata, které tráví většinu času hledáním potravy. Jejich strava se skládá převážně z drobných bezobratlých jako jsou mravenci, termity nebo pavouci.

Samice tohoto druhu jsou známé svou péčí o potomstvo. Po kladení vajíček je hlídají a po vylíhnutí larv je přenášejí na svých zádech do vodních nádrží, kde se dále vyvíjejí.

Pralesnička mnohobarvá je známá svou sekrecí jedu, která ji chrání před predátory. Tento jed je produkován v kůži a může způsobit vážné zdravotní potíže, jako jsou křeče, zvracení nebo dokonce smrt. V zajetí chované pralesničky však bývají méně jedovaté, protože jejich jed je vytvářen na základě potravy, kterou v přírodě konzumují.

Pralesnička mnohobarvá je jedním z nejkrásnějším a nejvíce fascinujících druhů obojživelníků na světě. Je to důkaz úžasnosti a rozmanitosti přírody, který si zaslouží naši ochranu.

V kterých českých ZOO je k vidění