AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Pralesnička tříbarvá
  • Latinský název
  • Epipedobates tricolor

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:obojživelníci
Řád:žáby
Čeleď:pralesničkovití
Druh:pralesnička tříbarvá

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 2 do 3 cm

Facebook

Pralesnička tříbarvá

Pralesnička tříbarvá
(Epipedobates tricolor)

Popis zvířete

Pralesnička tříbarvá, z latinského názvu Epipedobates tricolor, je malý, ale jedovatý obojživelník patřící do rodiny pralesničkovitých. Je to druh žáby, který je původem z horských oblastí severozápadního Ekvádoru.

Názvu "tříbarvá" dostala díky svému nápadnému zbarvení, které kombinuje červenou, černou a zelenou. Toto zbarvení však není jen pro krásu - je to také varování pro potenciální predátory, že pralesnička tříbarvá je jedovatá. Její jed je využíván k paralyzaci korýšů, hmyzu a dalších malých živočichů, které tvoří její potravu.

Tato žába dorůstá velikosti pouhých 2 cm, ale přesto je schopná vylučovat velmi silný jed. Kvůli své jedovatosti a malé velikosti nemá mnoho přirozených nepřátel. Její jed je tak silný, že místní kultury ho tradičně používají jako šípy pro lov.

Pralesnička tříbarvá je známá pro své unikátní chování při rozmnožování. Samice klade vajíčka na zem, kde je samec oplodní. Poté samec přenáší vylíhlé larvy na svých zádech do vodních nádrží, kde se dále vyvíjejí.

I přes její jedovatost a varovné zbarvení je pralesnička tříbarvá velmi oblíbeným domácím mazlíčkem mezi milovníky exotických zvířat. Její péče vyžaduje speciální podmínky, včetně vysoké vlhkosti a teploty, a také speciální stravu.

Je důležité zdůraznit, že v zajetí chované pralesničky tříbarvé nejsou jedovaté, protože jejich jed je výsledkem konkrétní stravy, kterou konzumují ve volné přírodě, a kterou je téměř nemožné replikovat v zajetí.

Pralesnička tříbarvá je fascinujícím zvířetem, které představuje krásu a různorodost života v tropických deštných pralesích. Její existence je však ohrožena kvůli ničení jejího přirozeného prostředí. Proto je důležité podporovat ochranu těchto biotopů, aby tyto jedinečné žáby mohly i nadále prosperovat.

V kterých českých ZOO je k vidění