AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Pralesnička trinidadská
  • Latinský název
  • Mannophryne trinitatis

Známé také jako

  • pralesnička žlutohrdlá

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:obojživelníci
Řád:žáby
Čeleď:pralesničkovití
Druh:pralesnička trinidadská

Facebook

Pralesnička trinidadská

Pralesnička trinidadská
(Mannophryne trinitatis)

Popis zvířete

Pralesnička trinidadská, vědecky známá jako Mannophryne trinitatis, je fascinující druh žáby, který je endemický pro Trinidad v Karibiku. Tato malá, zemědělská žába je charakteristická svou olivově hnědou až černou barvou, která je často protnuta světlými skvrnami. Hřbet a boky Pralesničky trinidadské jsou pokryté drobnými zrnitými výrůstky, které mohou být vidět na holých místech kůže. Má poměrně malé tělo, které dosahuje délky pouhých 3,5 cm - což je výrazný kontrast k jejímu hlasitému a pronikavému hlasu, který může být slyšet během noci.

Pralesnička trinidadská má také nápadné červené oči s vertikálními zornicemi, které přispívají k jejímu jedinečnému vzhledu. Její přední končetiny jsou relativně krátké s dobře vyvinutými prsty, zatímco zadní končetiny jsou silné a svalnaté, ukončené velkými plochými blánami. Tento druh žáby je známý pro svou schopnost skákat velké vzdálenosti.

Pralesnička trinidadská je známá svými jedinečnými reprodukčními zvyky. Samci chrání vajíčka, až do doby, kdy se z nich vylíhnou malé žabky, což je poměrně neobvyklé chování mezi obojživelníky. Samci také často hlídají teritorium, kde se nachází vajíčka, a pokud je ohroženo, dokáží vydávat hlasité varovné zvuky.

Přestože Pralesnička trinidadská není považována za druh ohrožený vyhynutím, trpí ztrátou přirozeného prostředí kvůli lidské činnosti, jako je zemědělství, těžba a urbanizace. Její přirozené prostředí zahrnuje vlhké tropické a subtropické nížinné lesy, řeky, bažiny a rybníky. Tato žába preferuje oblasti s čistou, stojatou nebo pomalu tekoucí vodou, kde může snadno najít potravu a kde jsou vhodné podmínky pro rozmnožování.

V kterých českých ZOO je k vidění