AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Přísavka thajská
  • Latinský název
  • Gyrinocheilus aymonieri

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Podtřída:kostnatí
Řád:máloostní
Druh:přísavka thajská

Facebook

Přísavka thajská

Přísavka thajská
(Gyrinocheilus aymonieri)

Popis zvířete

Přísavka thajská, známá také pod vědeckým názvem Gyrinocheilus aymonieri, je unikátní druh sladkovodní ryby pocházející z jihovýchodní Asie. Její původní areál rozšíření zahrnuje Thajsko, Malajsii a Indonésii, kde se vyskytuje ve stojatých a pomalu tekoucích vodách.

Přísavka thajská je oblíbená mezi akvaristy pro své neobvyklé chování, zajímavý vzhled a schopnost udržovat akvárium čisté od řas. Díky svým přísavným ústům se dokáže přilepit na sklo akvária nebo kameny a skály na dně. Její tělo je dlouhé, válcovité a pokryté drsnou kůží, která se může lišit v barvě od olivově zelené po hnědou. Mohou dosáhnout délky až 30 centimetrů.

Tato ryba je známá svými agresivními sklony, které se mohou zvýraznit, pokud je chována v malých nádržích nebo s jinými druhy ryb. Proto je nejlepší ji chovat s většími a robustnějšími druhy ryb, které dokážou odolat jejímu náporu. Přestože je často označována jako "čistička", její přítomnost neznamená, že by se měli akvaristé vzdát běžné údržby akvária.

Přísavka thajská je všežravec a její strava by měla zahrnovat širokou škálu potravin, včetně suchého krmiva, mraženého krmiva a živých potravin. Kromě toho se živí řasami a jinými mikroorganismy, které rostou na povrchu akvária.

Tato ryba je odolná a může přežít v různých podmínkách, ale preferuje teplou vodu s teplotou mezi 24 a 30 stupni Celsia. Přísavka thajská je také známá svou schopností přežít mimo vodu po delší dobu díky své schopnosti dýchat atmosférický vzduch. Tato vlastnost jí umožňuje přežít v období sucha, kdy hladina vody klesá.

V kterých českých ZOO je k vidění