AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Psohlavec orinocký
  • Latinský název
  • Corallus hortulanus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:hroznýšovití
Rod:psohlavec
Druh:psohlavec orinocký

Váhy a míry

  • Délka:
  • 2,5 m

Stav ohrožení

  • Neohrožen

Facebook

Psohlavec orinocký

Psohlavec orinocký
(Corallus hortulanus)

Popis zvířete

Psohlavec orinocký (Corallus hortulanus) je nejedovatý jihoamerický had čeledi hroznýšovití.

Alternativní jména

česky: psohlavec hnědý
latinsky: Corallus enydris

Vzhled

Psohlavec orinocký je štíhlý had, který tráví většinu času ve větvích stromů. U nás se chová nejčastěji poddruh Corallus hortulanus ssp. cooki. Jeho tělo je zbarveno hnědě, šedě, nebo šedozeleně. Někdy bývá černě skvrnitý, na hřbetě mívá tmavý vzor. Vyskytují se však i žlutí až oranžoví, jednobarevní jedinci.

Výskyt

Žije v Jižní Americe, od Ekvádoru, jižní Kolumbii, Venezuelu, až po severní a západní Brazílii, Peru a Bolívii. Corallus hortulans ssp. cooki obývá Nikaraguu, Panamu, Kolumbii, Venezuelu, Trinidad, Margaritu, Peru a Návětrné ostrovy. V přírodě dorůstá až do 2,5 metru, v teráriu o něco méně.

Potrava

V přírodě se živí převážně různými ptáky, v zajetí vystačíme s hlodavci a pro zpestření můžeme podat kuřata, nebo vrabce.

Chov - Terárium

Všechny druhy psohlavců vyžadují terárium spíše vysoké, než široké, dostatek větví na šplhání a vodní nádrž. Jelikož obývá tropické lesy, potřebuje vlhčí prostředí, (pro bezproblémové svlékání pokožky) s denními teplotami 25 - 30°C, s nočním poklesem na 20 - 24°C.

Odchov

Psohlavec hnědý se páří od září do ledna, samice mívá po 7 - 8 měsíční graviditě přes 10 mláďat, která jsou dlouhá 40 - 60 cm. Pohlavně dospívají kolem čtyř let. Samci mezi sebou bojují, navzájem se koušou a škrtí. Tyto boje mohou skončit i smrtí jednoho z nich. Mláďata většinou dobře přijímají osrstěná myšata, jinak se musí napoprvé nakrmit uměle.

I přes svoji kousavost je tento druh hada vcelku málo náročný, na rozdíl např. od svého příbuzného psohlavce zeleného, který je u nás poměrně vzácný.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění