AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Rájovčík Deissnerův
  • Latinský název
  • Parosphromenus deissneri

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Podřád:labyrintky
Čeleď:guramovití
Rod:rájovčík
Druh:rájovčík deissnerův

Facebook

Rájovčík Deissnerův

Rájovčík Deissnerův
(Parosphromenus deissneri)

Popis zvířete

Rájovčík Deissnerův, obecně známý pod svým vědeckým názvem Parosphromenus deissneri, je fascinující druh sladkovodních ryb patřící do čeledi gourami. Toto malé, elegantní zvíře je původem z jihovýchodní Asie, konkrétně z Indonésie a Malajsie, kde obývá pomalu tekoucí řeky, jezera a bažiny s tmavě zbarvenou vodou.

Rájovčík Deissnerův je poměrně malý, s délkou těla obvykle nepřesahující 5 cm. Může se vyznačovat širokou škálou barev, od černé přes modrou až po červenou. Jeho tělo je štíhlé a protáhlé, s relativně malou hlavou a velkýma, kulatýma očima. Okraje ploutví mohou být zdobeny jemnými pruhy nebo tečkami. Samečci jsou obecně výrazněji zbarvení než samice a mají delší ploutve.

Jedná se o teritoriální druh, který vyžaduje dostatek úkrytů ve svém prostředí. Rájovčík Deissnerův je známý tím, že staví pěnová hnízda pro svá vajíčka a je velmi ochranářský vůči svým mláďatům. Jeho strava je složená převážně z drobných bezobratlých, jako jsou korýši a hmyz.

I přes svůj nádherný vzhled a fascinující chování, je Rájovčík Deissnerův bohužel ohrožený druh. Jeho populace klesají v důsledku ztráty přirozeného prostředí, znečištění vody a nadměrného lovu pro obchod s akvarijními rybkami. Pro jeho ochranu je tedy nezbytné provádět důkladný výzkum a zachovat jeho přirozené prostředí.