AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Řasovník protáhlý
  • Latinský název
  • Phyllopteryx taeniolatus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:paprskoploutví
Řád:volnoostní
Čeleď:jehlovití
Rod:řasovník
Druh:řasovník protáhlý

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Řasovník protáhlý

Řasovník protáhlý
(Phyllopteryx taeniolatus)

Popis zvířete

Phyllopteryx taeniolatus, řasovník protáhlý, je mořská ryba příbuzná mořskému koníku. Synonymická jména jsou Phyllopteryx foliatus, Syngnathus foliatus (Shaw, 1804), Syngnaths taeniolatus a řasovník chaluhový.

Jméno

Řasovník protáhlý, Phyllopteryx taeniolatus, je jediným členem rodu řasovník, jde o monotypický rod. Existuje ještě řasovník rozedraný, Phycodurus eques, ale jak je vidno z latinského pojmenování, nejedná se o dva druhy stejného rodu. Přestože české pojmenování rodu se u řasovníka protáhlého a řasovníka rozedraného shoduje, latinská jména rodů jsou Phyllopteryx taeniolatus a Phycodurus eques, nejde tedy o stejný rod a řasovník je skutečně monotypickým (pouze jednu skupinu v sobě majícím) rodem.

Řasovník byl pojmenován po svém vzhledu, který připomíná řasu, díky čemuž je dobře maskován v porostech řas, ve kterých se obvykle pohybuje. Může měřit až 45 cm.

Výskyt

Řasovník se nachází ve vodě v hloubkách od 3 do 50 m okolo jižního pobřeží Austrálie, zhruba mezi Port Stephens v Novém Jižním Walesu a Geraldtonem v Západní Austrálii a také kolem Tasmánie. Řasovník protáhlý je emblémem australského státu Victoria.

Způsob života a rozmnožování

Řasovník se živí drobnými korýši a ostatním zooplanktonem. Potravu nachází například v puklinách útesů, do nichž strká svůj dlouhý trubkovitý čumák. Řasovník postrádá chápavý ocas, jímž se podobné druhy dokážou přichytit k podkladu, a tak proplouvá porosty řas v mělkých šelfech, připomínaje řasu unášenou proudem.

Spolu s mořskými koníky, řasovníkem rozedraným, Phycodurus eques a mořskou jehlou je jediným známým druhem, ve kterém snášejí vejce samci.

Samec nosí oplozené vejce přichycené pod ocasem po dobu osmi týdnů. Po vylíhnutí jsou mladí řasovníci nezávislí a hned začínají přijímat potravu[3]. V zajetí je páření vzácné, neboť výzkumníci musí ještě porozumnět, jaké faktory podněcují řasovníky k rozmnožování. Jediná místa, kde se podařilo řasovníky úspěšně odchovat, jsou:

-Aquarium of the Pacific, Long Beach, Kalifornie
-Melbourne Aquarium, Melbourne, stát Victoria v Austrálii
-Tennessee Aquarium v Chattanooga, stát Tennessee v USA,
Jiná zařízení dokázala dosáhnout alespoň kladení vajec. V zajetí přežívá při úspěšném odchovu zhruba 60 % narozených řasovníků.
Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii