AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Rosnice červenooká
  • Latinský název
  • Litoria chloris

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:obojživelníci
Řád:žáby
Čeleď:rosničkovití
Rod:rosnice
Druh:rosnice červenooká

Váhy a míry

  • Délka:
  • 6,5 cm

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Rosnice červenooká

Rosnice červenooká
(Litoria chloris)

Popis zvířete

Rosnice červenooká (Litoria chloris) je malý obojživelník z čeledi rosničkovití.

Popis

Rosnice červenooká je průměrně 6,5 cm velká žába. Její zbarvení je velice variabilní. Vrchní stranu těla a přední stranu končetin mívá obvykle světle zelenou, ojediněle také se světlým skvrněním, spodní strana těla bývá nejčastěji žlutá. Zbarvení končetin může být u některých jedinců také bílé, někteří mohou mít modré nebo modročerné zbarvení stehen.

Jak už z jejího názvu vyplývá, má jasně červené oči. Na prstech má přísavné polštářky, díky kterým dokáže šplhat po kmenech stromů či tenkých a vlhkých větvích. Pulci jsou obvykle šedí nebo hnědí s podélným zlatavým pruhem.

Rozšíření

Rosnička červenooká žije v tropických deštných lesích ve východní Austrálii v rozmezí od Sydneyi až po severní Queensland (viz mapka níže).

Chování

Díky skrytému způsobu života existují o chování rosnice červenooké značné nejasnosti. Většinu roku žije samostatně ve vrchním patru deštného lesa. Podobně jako ostatní rosnice se živí drobným hmyzem. Během února až března se samci v lesních jezírcích, rybnících, zátokách a v blízkosti jiných stojatých vod ozývají sténavým „aaaa rk“, po kterém obvykle následují měkké trylky, kterým se snaží přilákat pozornost samičky.

Význam

Kožní sekrety na těle rosničky červenooké obsahují podobně jako u rosnice siné (Litoria caerulea) látky, které dokáží potlačit choroboplodné zárodky viru HIV.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii