AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Šáma bělořitá
  • Latinský název
  • Copsychus malabaricus

Známé také jako

  • drozd šáma
  • šáma bělořitná

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:lejskovití
Druh:šáma bělořitá

Facebook

Šáma bělořitá

Šáma bělořitá
(Copsychus malabaricus)

Popis zvířete

Šáma bělořitá, vědecky známá jako Copsychus malabaricus, je fascinující a krásný druh ptáka z čeledi drozdovitých. Má značně kontrastní zbarvení zahrnující černé a bílé odstíny s modrým nebo fialovým leskem na křídlech a ocasu. Samci se chlubí výraznějšími barvami než samice, které jsou méně výrazné a mívají více hnědavé zbarvení.

Šáma bělořitá má délku těla kolem 23-28 cm a váží přibližně 30-40 g. Její zobák je relativně dlouhý a štíhlý, což je ideální pro lov hmyzu, který tvoří značnou část její stravy. Kromě hmyzu se ale může živit také ovocem a malými obratlovci.

Tento druh ptáka je známý svým melodickým zpěvem, který je často slyšet v ranních a večerních hodinách. Samci jsou obzvláště hlasití během období páření, kdy svým zpěvem lákají samice.

Šáma bělořitá je považována za teritoriální ptáka. Jejich teritoria mohou být poměrně rozsáhlá a zahrnovat až 10 hektarů půdy. Přestože jsou schopni letu, často se pohybují po zemi nebo mezi nízkými větvemi stromů.

Co se týče reprodukce, šáma bělořitá klade obvykle 4-6 vajec, která jsou inkubována po dobu 12-14 dnů. Mláďata jsou pak krměna oběma rodiči, dokud nejsou schopna samostatného života.

Šáma bělořitá se přirozeně vyskytuje v jižní a jihovýchodní Asii. Jejich přirozeným prostředím jsou tropické a subtropické lesy, ale mohou být také nalezeny ve městských parcích a zahradách. Tento druh je ve své domovině populární pro svůj zpěv a často je chován jako domácí zvíře. Na některých místech je však ohrožen kvůli ztrátě přirozeného prostředí a obchodování s divokými zvířaty.