AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Saranče obecná
  • Latinský název
  • Chorthippus parallelus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Řád:rovnokřídlí
Podřád:saranče
Čeleď:sarančovití
Druh:saranče obecná

Facebook

Saranče obecná

Saranče obecná
(Chorthippus parallelus)

Popis zvířete

Saranče obecná, latinsky známá jako Chorthippus parallelus, je druh skákavého hmyzu patřící do skupiny rovnokřídlých, konkrétně do podskupiny krátkokřídlých. Toto zvíře je rozšířené v celé Evropě a části Asie a jeho velikost se pohybuje mezi 15 až 25 mm. Tělo saranče bývá zbarvené do odstínů zelené, hnědé nebo šedé, přičemž samci jsou obvykle menší než samice.

Toto zvíře je známé svým charakteristickým způsobem pohybu, skákáním, které mu umožňuje rychle uniknout před predátory. Saranče obecná je aktivní během dne a její strava se skládá především z trávy a jiných rostlin.

Jednou z nejznámějších vlastností saranče obecné je její schopnost vydávat zvuky, a to třením zadních nohou o křídla. Tyto zvuky slouží k dorozumívání s ostatními jedinci, zejména v období páření.

Období rozmnožování saranče obecné nastává během letních měsíců. Samice klade vajíčka do půdy, kde zůstávají po dobu zimy. Na jaře se z vajíček líhnou nymfy, které procházejí několika vývojovými stadii, než dospějí.

Saranče obecná je důležitou součástí potravního řetězce, slouží jako potrava pro různé druhy ptáků, plazů a malých savců. Je také ceněna pro svou roli v ekosystému, protože pomáhá kontrolovat růst trávy a jiných rostlin.