AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Satyr obecný
  • Latinský název
  • Tragopan satyra

Známé také jako

  • satyr himálajský

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:hrabaví
Čeleď:bažantovití
Podčeleď:bažanti
Rod:satyr
Druh:satyr obecný

Facebook

Satyr obecný

Satyr obecný
(Tragopan satyra)

Popis zvířete

Satyr obecný, vědecky známý jako Tragopan satyra, je nádherné a okouzlující druh ptačího života, který je známý pro své výrazné a výstřední zbarvení. Tento druh ptáka patří do čeledi bažantovitých a je hlavně rozšířený v oblastech Asie, konkrétně v Bhútánu, Indii, Nepálu, Tibetu a severním Barmě.

Satyr obecný dorůstá délky přibližně 60 až 70 cm, s kohouty bývající větší než slepice. Tento druh je zvláště výrazný svým zbarvením, kohouti mají jasně červenou hlavu zdobenou modrými a fialovými skvrnami a pruhy, zatímco tělo je pokryto bohatými zlatými, hnědými a černými pruhy a skvrnami. Slepice jsou obecně méně nápadné s hnědým peřím, které je skvělé pro maskování v přírodě.

Tento druh je známý svou nápadnou namlouvací parádou. Kohouti mají dvě velké kůže na krku, které mohou napustit vzduchem až do velikosti tenisového míče a rozprostřít je jako vějíř, přičemž oči se mění na jasně červenou barvu. Tuto fascinující podívanou doprovází i hlasité zpěvy, které mohou být slyšet i na velkou vzdálenost.

Satyr obecný je endemický pro horské oblasti a preferuje vlhké, hustě zalesněné oblasti, kde se živí převážně bobulemi, listy, květy a hmyzem. Je známo, že tento druh je velmi plachý a opatrný, což spolu s jeho přirozeným maskováním činí jeho pozorování velmi obtížným.

Je to také druh, který je považován za ohrožený, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovu. Proto jsou nyní vynakládány snahy na ochranu a zachování tohoto jedinečného a fascinujícího ptáka.

V kterých českých ZOO je k vidění