AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Satyr Temminckův
  • Latinský název
  • Tragopan temminckii

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:hrabaví
Čeleď:bažantovití
Rod:satyr
Druh:satyr temminckův

Facebook

Satyr Temminckův

Satyr Temminckův
(Tragopan temminckii)

Popis zvířete

Satyr Temminckův (Tragopan temminckii), známý také jako Temminckův tragopan, je nádherný druh ptáka z čeledi bažantovitých. Tento pták je pojmenován po nizozemském zoologovi Coenraadu Jacobu Temminckovi, který ho poprvé popsal v roce 1813. Vyskytuje se především ve vysokých nadmořských výškách v horských oblastech Asie, konkrétně v severním Pákistánu, Tibetu a severovýchodní Číně, a také je možné ho najít v severovýchodní Indii, Barmě a severním Vietnamu.

Satyr Temminckův je středně velký pták, který může dosahovat délky od 55 do 63 centimetrů, s hmotností mezi 0,5 až 1,2 kilogramy. Samci jsou znatelně větší než samice a mají také mnohem více výrazné a barevné zbarvení. Mají hlubokou krvavě červenou a oranžovou barvu s bílými a černými skvrnami po celém těle, zatímco samice jsou spíše hnědé a skvrnité, aby se lépe maskovaly v přírodě.

Vynikající rysy samce zahrnují velké modré laloky, které může nafouknout během námluvního rituálu, a velký, nápadný hrudní štít. Mimo období námluv, jsou tyto laloky schované a nejsou viditelné. Samice naopak nemají žádné takové laloky. Oba pohlaví mají však velké, kulaté, světle modré oči.

Jako většina bažantovitých, i Satyr Temminckův je všežravec, jeho strava zahrnuje semena, plody, hmyz a malé bezobratlé. Jsou to také velmi plaché ptáci, kteří dávají přednost životu v hustých lesích, kde se mohou snadno skrýt před predátory.

Rozmnožování probíhá od dubna do června. Samice obvykle klade 2 až 4 vejce do hnízda umístěného v dutinách stromů nebo mezi kameny a inkubuje je po dobu přibližně 28 dní. Mláďata jsou schopna opustit hnízdo krátce po vylíhnutí.

I když nejsou považovány za ohrožené druhy, populace Satyra Temminckova jsou v některých oblastech vážně narušeny ztrátou přirozeného prostředí a také lovem pro maso a peří. Proto je důležité dodržovat ochranu jejich přirozeného prostředí a snižovat tlak na jejich populace.

V kterých českých ZOO je k vidění