AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Sběrač rosný
  • Latinský název
  • Onymacris unguicularis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Řád:brouci
Čeleď:potemníkovití
Druh:sběrač rosný

Facebook

Sběrač rosný

Sběrač rosný
(Onymacris unguicularis)

Popis zvířete

Sběrač rosný, vědecky známý jako Onymacris unguicularis, je unikátní druh brouka, který se vyskytuje v poušti Namib v jihozápadní Africe. Tento brouk je pozoruhodný svým fascinujícím způsobem shromažďování vody z atmosféry. Jeho hřbet je pokrytý mnoha malými jamkami, které slouží k zachycení vodních kapek z mlhy. Ráno, když se ochladí a vytvoří se mlha, sběrač rosný se postaví na vrchol duny, obrátí hřbet k větru a nechá mlhu kondenzovat na svém těle. Poté voda stéká do úst brouka díky speciální struktuře jeho těla, která umožňuje směrování vody.

Tento brouk měří asi 1,5-2,5 centimetrů na délku a má tmavě hnědou až černou barvu, což mu umožňuje efektivněji absorbovat sluneční teplo. Téměř celé jeho tělo, včetně hlavy, těla a končetin, je pokryto voskovitým povlakem, který pomáhá zachytávat vodu.

Sběrač rosný je býložravec, který se živí různými rostlinami nacházejícími se v poušti. Jeho potravu tvoří především listy, stonky a květy, na které narazí během svých cest. Jeho životní cyklus je poměrně dlouhý a dospělí jedinci mohou žít až několik let.

Tento brouk je přeživší, který se dokázal přizpůsobit jednomu z nejdrsnějších prostředí na světě - namibské poušti, která je jednou z nejsušších a nejteplejších oblastí na Zemi. Mimořádné chování sběrače rosného a jeho fascinující adaptace na pouštní prostředí jsou předmětem výzkumu vědců po celém světě.

Podobná zvířata: