AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Sekáč rohatý
  • Latinský název
  • Phalangium opilio

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:klepítkatci
Třída:pavoukovci
Řád:sekáči
Rod:sekáč
Druh:sekáč rohatý

Váhy a míry

  • Délka:
  • 10 mm

Stav ohrožení

  • Neohrožen

Facebook

Sekáč rohatý

Sekáč rohatý
(Phalangium opilio)

Popis zvířete

Sekáč rohatý (Phalangium opilio) je druh pavoukovců patřící do řádu sekáčů. Jedná se o rozšířený druh, který se vyskytuje v různých typech prostředí po celém světě. Tento druh je často zaměňován s pavouky, ale mají mnoho odlišností, především počet nohou, který u sekáčů činí osm, zatímco pavouci mají šest nohou.

Sekáč rohatý dorůstá velikosti 4–7 mm a je největším druhem sekáčů v České republice. Má kulaté, dlouhé a mělké tělo, které je pokryto četnými malými výrůstky. Hlava je malá, ale oči jsou velké a výrazné. Samci jsou obecně menší než samice a mají delší nohy. Na hlavě má dva výrazné rohy, které mu daly jméno.

Jedná se o noční živočichy, kteří se během dne schovávají pod kameny nebo v rostlinách. V noci vylezou na povrch hledat potravu, kterou tvoří především mrtví živočichové nebo malý hmyz. Sekáč rohatý je také známý svým zvláštním chováním, kdy při ohrožení zvedá nohy a otáčí se na zádech, aby vypadal mrtvý.

Sekáč rohatý je hermafrodit, což znamená, že každý jedinec má obě pohlaví. Vajíčka jsou kladena na podzim a zahrabána do půdy, kde přezimují. Larvy se líhnou na jaře a procházejí několika stadii vývoje, než dospějí.

Přestože je sekáč rohatý obecně považován za neškodného, může kousnutí vyvolat nepříjemné pocity. Avšak kousnutí je velmi vzácné, protože tito živočichové jsou velmi plachí a při kontaktu s člověkem se spíše snaží utéct. Celkově jsou sekáči rohatí fascinujícími a užitečnými tvory pro ekosystém, protože se živí hlavně hmyzem a přispívají tak k jeho regulaci.