AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Šimpanz čego
  • Latinský název
  • Pan troglodytes troglodytes

Známé také jako

  • šimpanz učenlivý čego

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:primáti
Čeleď:hominidi
Rod:šimpanz
Druh:šimpanz učenlivý
Poddruh:šimpanz čego

Facebook

Šimpanz čego

Šimpanz čego
(Pan troglodytes troglodytes)

Popis zvířete

Šimpanz čego, vědecky známý jako Pan troglodytes troglodytes, je poddruh šimpanzů obecných který patří do rodiny hominidů. Tato inteligentní a sociální opice je nejbližším žijícím příbuzným člověka, s nímž se dělí o téměř 99% DNA.

Dospělý šimpanz čego dosahuje výšky mezi 1 až 1,7 metru a váhy od 34 do 70 kilogramů, přičemž samci jsou obecně větší a silnější než samice. Mají silnou stavbu těla s dlouhými pažemi, krátkými nohami a bezocasými těly. Jejich srst je obvykle černá nebo tmavě hnědá a obličej, prsty, dlaně a chodidla jsou bez srsti.

Šimpanz čego je všežravec, přičemž jeho strava se skládá z ovoce, listů, květin, semínek, hmyzu, medu a dokonce i malých savců. Jsou známí svými sofistikovanými způsoby získávání potravy, včetně použití nástrojů k otevírání ořechů a lov termitů.

Tato zvířata jsou vysoce sociální a žijí ve skupinách o 20 až 150 členech, které se skládají z několika rodin. Mají složitou hierarchii, která je řízena dominantním samcem. Šimpanz čego má také bohatý repertoár komunikačních signálů, včetně gest, výrazů obličeje a zvuků.

Distribuce šimpanzů čego zahrnuje střední Afriku, zejména oblasti Gabonu, Kamerunu a Konga. Preferují život v tropických deštných pralesích, mokřadech, savanách a horských lesích.

I když jsou pro svou inteligenci a sociální chování obdivováni, šimpanzi čego jsou také ohroženi. Hlavní hrozby pro tento poddruh zahrnují ztrátu přirozeného prostředí kvůli odlesňování, lov kvůli masu a nemoci přenášené lidmi. Mezinárodní snahy jsou vynakládány na ochranu a zachování těchto fascinujících opic pro budoucí generace.