AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Šimpanz hornoguinejský
  • Latinský název
  • Pan troglodytes verus

Známé také jako

  • šimpanz učenlivý hornoguinejský

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:primáti
Čeleď:hominidi
Rod:šimpanz
Druh:šimpanz učenlivý
Poddruh:šimpanz hornoguinejský

Facebook

Šimpanz hornoguinejský

Šimpanz hornoguinejský
(Pan troglodytes verus)

Popis zvířete

Šimpanz hornoguinejský, zvaný také západoafrický šimpanz, je poddruh šimpanze obecného, který se vědecky označuje jako Pan troglodytes verus. Tento poddruh je rozšířen v západní Africe, zejména v oblasti Guinejského zálivu, odkud pochází jeho název.

Šimpanz hornoguinejský je velký primát s robustní postavou, mohutnými končetinami a opozičními palci, které mu umožňují manipulovat s předměty a nástroji. Má také velmi výrazné rysy, především širokou, plochou tvář pokrytou černou srstí a velké, tmavé oči. Srst na těle je obvykle tmavě hnědá až černá, avšak v obličeji, rukou a chodidlech je bez srsti. Výška těla ve stoje dosahuje až 130 cm a váha může být až 70 kg.

Šimpanzi hornoguinejský je znám svou inteligencí a schopností učit se nové dovednosti. Jsou to sociální zvířata, která žijí v komplexních skupinách s jasně definovanou hierarchií. K jejich primární stravě patří ovoce, listy, květiny, ale také hmyz a malé obratlovce. Zajímavostí je, že patří mezi mála zvířat, která používají nástroje - například klacky k lovů hmyzu nebo kameny k rozbíjení ořechů.

Šimpanzi hornoguinejský je bohužel kriticky ohrožený druh. Hlavní hrozbou pro něj je ztráta přirozeného prostředí v důsledku odlesňování a také lov pro maso nebo obchod se zvířaty. Ve volné přírodě jich žije už jen několik desítek tisíc jedinců. Na záchraně tohoto poddruhu se podílí řada mezinárodních organizací, které provádějí ochranářské programy a snahy o reintrodukci do divoké přírody.