AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Šimpanz učenlivý
  • Latinský název
  • Pan troglodytes

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:primáti
Čeleď:hominidi
Rod:šimpanz
Druh:šimpanz učenlivý

Váhy a míry

  • Výška v kohoutku:
  • od 65 do 95 cm
  • Hmotnost:
  • od 44 do 75 kg

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Šimpanz učenlivý

Šimpanz učenlivý
(Pan troglodytes)

Poddruhy Popis zvířete

Šimpanz učenlivý (Pan troglodytes) je africký lidoop. Společně s bonobem je nejbližším žijícím příbuzným člověka a je mu ze všech primátů nejpodobnější. Srst má tmavou, lysé části těla bývají u některých poddruhů světlé. Dorůstá obvykle výšky 65-95 cm (šimpanz čago kolem 120 cm) a hmotnosti od 44 do 75 kg. Přestože se převážně živí rostlinnou stravou, doplňuje svůj jídelníček o termity, mravence a jiný hmyz. V některých oblastech tvoří část jeho jídelníčku i maso získané lovem (malé antilopy, kočkodani a mláďata paviánů). Samice je březí osm měsíců, rodí jediné mládě. Pohlavně dospělý je po 6–10 letech života.

Nejbližším příbuzným šimpanze učenlivého je bonobo, s nímž tvoří společný rod. Odhaduje se, že oba druhy se oddělily zhruba před 0,8-1,8 miliony let.

Šimpanz učenlivý je intenzivně zkoumaným druhem, velmi zajímavé jsou např. kulturní odlišnosti jednotlivých tlup.

Poddruhy

Šimpanz učenlivý je rozšířen v rovníkové Africe ve čtyřech poddruzích:

šimpanz čego, Pan troglodytes troglodytes (Blumenbach, 1775), je rozšířený v Kamerunu, ve Středoafrické republice, v Rovníkové Guineji, v Gabonu a v Západním a Východním Kongu. Jde o nejmohutnější z poddruhů šimpanze. Samci dorůstají hmotnosti kolem 60 kg, samice přibližně 47 kg, výška se u obou pohybuje ve vzpřímené poloze kolem 120 cm. Holé části těla bývají již od mládí tmavé.

šimpanz východní, Pan troglodytes schweinfurthii (Giglioli, 1872), se vyskytuje v Středoafrické republice, v Súdánu, ve Východním Kongu, v Ugandě, Rwandě, Burundi, Tanzanii a v Zambii. Podobně jako u zbývajících poddruhů se váha obvykle pohybuje kolem 43, potažmo 33 kg u samců a samic. Holé části těla jsou na rozdíl od šimpanze čego světle zbarvené.

šimpanz hornoguinejský, Pan troglodytes verus (Schwarz, 1929), žije v Guineji, v Mali, v Sieře Leone, v Liberii, na Pobřeží slonoviny, v Ghaně a v Nigérii.

šimpanz nigerijský, Pan troglodytes vellerosus (Gray, 1862), žije v Nigérii a v Kamerunu.

Takzvaný bilijský šimpanz, o němž se spekulovalo jako o novém poddruhu, či dokonce druhu šimpanze, je podle genetických analýz poddruhem šimpanze východního.

Chov v zoologických zahradách

Od roku 1950 do roku 1999 chovala šimpanze také pražská zoologická zahrada.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění