AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Šimpanz učenlivý
  • Latinský název
  • Pan troglodytes

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:primáti
Čeleď:hominidi
Rod:šimpanz
Druh:šimpanz učenlivý

Váhy a míry

  • Výška v kohoutku:
  • od 65 do 95 cm
  • Hmotnost:
  • od 44 do 75 kg

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Šimpanz učenlivý

Šimpanz učenlivý
(Pan troglodytes)

Poddruhy Popis zvířete

Šimpanz učenlivý, latinsky Pan troglodytes, je druh primáta patřící do rodiny hominidů. Toto zvíře je domovem v tropických lesích a savanách střední a západní Afriky. Je jedním ze dvou nejbližších žijících příbuzných lidstva, druhým jsou bonobové.

Jedinci této druhu dorůstají výšky až 1,7 metru a váhy mezi 35 až 70 kilogramy. Samci jsou obvykle větší a těžší než samice. Mají silné končetiny, přičemž jejich ruce jsou delší než nohy. Tělo pokrývá hustá srst tmavohnědé barvy, avšak obličej, dlaně a chodidla jsou bez srsti. Jejich obličej je černý a vyznačuje se výraznými nadočnicemi.

Šimpanzi učenliví jsou vysoce sociální zvířata, žijí ve skupinách složených až z 150 jedinců. Skupiny jsou organizovány do komplexních hierarchií na základě věku, pohlaví a fyzické síly. Komunikují pomocí bohatého repertoáru zvuků, gest a výrazů obličeje.

Jedná se o všežravce, jejich strava je různorodá a zahrnuje ovoce, listy, květy, semena, hmyz, ptáky a jejich vejce, malé savce a také maso větších zvířat. Šimpanzi jsou také známí tím, že používají nástroje k získávání potravy, jako jsou klacky pro sběr termitů nebo kameny na rozbíjení ořechů.

Šimpanzi učenliví jsou také známí svými schopnostmi učení a paměti. Dokážou napodobovat chování ostatních jedinců, učit se novým dovednostem a předávat je dalším generacím. Jsou také schopni řešit složité úkoly a problémy, což dokazuje jejich vysokou inteligenci.

Rozmnožování šimpanzů učenlivých není vázáno na určitou sezónu. Po těhotenství trvajícím zhruba 230 dní samice porodí jedno mládě, které se o ně pečlivě stará a chrání. Mládě zůstává s matkou až do doby, kdy dosáhne pohlavní dospělosti, což je zhruba ve věku 13 let u samic a 16 let u samců.

Přestože šimpanzi učenliví nemají v přírodě mnoho přirozených nepřátel, jsou ohroženi především ztrátou přirozeného prostředí kvůli odlesňování a také lovem pro maso. Jsou zařazeni mezi zranitelné druhy na červeném seznamu IUCN.

V kterých českých ZOO je k vidění