AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Šimpanz východní
  • Latinský název
  • Pan troglodytes schweinfurthii

Známé také jako

  • Šimpanz učenlivý východní

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:primáti
Čeleď:hominidi
Rod:šimpanz
Druh:šimpanz učenlivý
Poddruh:šimpanz východní

Facebook

Šimpanz východní

Šimpanz východní
(Pan troglodytes schweinfurthii)

Popis zvířete

Šimpanz východní, vědecky nazývaný Pan troglodytes schweinfurthii, je jedním z čtyř poddruhů šimpanzů vyskytující se v africké džungli. Toto zvíře je klasifikováno jako hominid a je považováno za jednoho z nejbližších žijících příbuzných lidí, s podobností DNA až 98%.

Šimpanz východní je středně velká opice s robustní stavbou těla, která může dosáhnout tělesné hmotnosti mezi 40 až 70 kilogramy u samců a mezi 27 až 50 kilogramy u samic. Výškou může dosáhnout až 1,7 metru, když stojí na zadních končetinách. Tělo je pokryto hustou, tmavou srstí, ale obličej, prsty, dlaně a chodidla jsou holá a mají od světle růžové až po tmavou barvu.

Šimpanz východní je všežravec, avšak jeho strava je převážně rostlinná, skládající se z ovoce, listů, květů a pupenů. Také loví menší savce, hmyz a ptáky. Jsou známí svou schopností používat nástroje k získání potravy, například špejle k vydlabání termitů z termitišť nebo kameny k rozbití ořechů.

Tito šimpanzi jsou velmi sociální a žijí v komunitách až 150 jedinců, které se dělí na menší skupiny. Mají dobře vyvinutý systém komunikace, který zahrnuje řadu zvuků, gest a mimiky. Mají také náročnou hierarchii, kde dominantní samec, označovaný jako "alfa", vede skupinu.

Tento druh je známý svou dlouhou dobou péče o mládě, která trvá až 5 let. Samice rodí jedno mládě každé 3 až 5 roky, což přispívá k pomalé reprodukční rychlosti druhu.

Šimpanz východní se nachází především ve střední a východní Africe, zahrnující oblasti od jižního Súdánu a východního Demokratické republiky Kongo až po západní Ugandu a západní Tanzanii.

Bohužel, šimpanz východní se nyní nachází na hranici vyhynutí kvůli ztrátě přirozeného prostředí, lovem pro maso a nemocemi přenášenými lidmi. Je klasifikován jako druh v ohrožení podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN).