AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Sklípkan Klaasův
  • Latinský název
  • Brachypelma klaasi

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:klepítkatci
Třída:pavoukovci
Řád:pavouci
Podřád:sklípkani
Čeleď:sklípkanovití
Druh:sklípkan klaasův

Váhy a míry

  • Délka:
  • 12 cm

Facebook

Sklípkan Klaasův

Sklípkan Klaasův
(Brachypelma klaasi)

Popis zvířete

Sklípkan Klaasův, známý také pod latinským názvem Brachypelma klaasi, je druh pavouka patřící do čeledi sklípkanovití (Theraphosidae).

Toto zvíře pochází z Mexika, kde se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech. Sklípkan Klaasův je známý svými výraznými, jasně zbarvenými tlapkami, které jsou červené až růžové. Tělo má typicky hnědé, čímž kontrastuje s jeho sytě zbarvenými končetinami.

Dospělý Sklípkan Klaasův může dosáhnout velikosti až 6 centimetrů, což ho řadí mezi středně velké sklípkany. Samci jsou obecně menší než samice a mají také méně výrazné zbarvení.

Jedná se o noční zvíře, které stráví většinu dne schované ve svém úkrytu. Sklípkan Klaasův je známý svou poměrně klidnou povahou, ale stejně jako u všech sklípkanů, může kdykoliv použít své chelicery k obraně, ačkoli je jeho jed pro člověka neškodný.

Svou potravu, kterou tvoří především hmyz a malí obratlovci, loví aktivně, přičemž se spoléhá na svůj skvělý sluch a citlivé chlupy, které pokrývají jeho tělo a nohy.

V zajetí se sklípkan Klaasův dožívá až 20 let, což je relativně dlouhá doba pro pavouka. Své popularity mezi chovateli dosahuje díky svému atraktivnímu zbarvení a klidné povaze. Přesto však vyžaduje specifické podmínky a péči, proto není vhodným zvířetem pro začátečníky.

Ve volné přírodě je sklípkan Klaasův ohroženým druhem, především kvůli ničení jeho přirozeného prostředí a nelegálnímu obchodování. Patří mezi chráněné druhy a jeho chov je regulován přísnými pravidly.