AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Sklípkan kovový
  • Latinský název
  • Avicularia metallica

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:klepítkatci
Třída:pavoukovci
Řád:pavouci
Čeleď:sklípkanovití
Druh:sklípkan kovový

Váhy a míry

  • Délka:
  • 15,5 cm

Biologická data

  • Délka života:
  • do 15 roky

Facebook

Sklípkan kovový

Sklípkan kovový
(Avicularia metallica)

Popis zvířete

Sklípkan kovový, vědecky známý jako Avicularia metallica, je fascinující a působivý druh pavouka migalomorfů, který je známý pro svůj nápadný vzhled a neobvyklé chování.

Jedná se o velký druh pavouka, který může dosahovat délky těla až 7 centimetrů, s celkovou rozpětí končetin až 20 centimetrů. Sklípkan kovový je okamžitě rozpoznatelný díky svému jedinečnému vzhledu. Má nádherné stříbrně modré chloupky pokrývající tělo a nohy, které mu dávají jeho charakteristický "kovový" vzhled a odtud také pochází jeho jméno.

Pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky, kde se obvykle vyskytuje ve vysokých stromech a keřích. Tito pavouci jsou převážně noční a tráví většinu svého času skrývají se ve svých síťových hnízdech, které si tvoří na stromech.

Sklípkan kovový se živí různými druhy hmyzu a malými obratlovci, které uloví svými silnými klepítky. Ačkoli jsou schopni vypustit jed, tento jed není pro člověka smrtelný, ale může způsobit nepříjemné příznaky, jako je otok, bolest a dočasná necitlivost.

Jednou z nejzajímavějších vlastností sklípkana kovového je jeho způsob rozmnožování. Samice tohoto druhu jsou známé tím, že jsou schopné uchovávat spermie samců po dobu několika měsíců předtím, než je použijí k oplodnění svých vajíček.

Sklípkan kovový je oblíbeným druhem v teraristice díky svému atraktivnímu vzhledu a zvláštnímu chování. Ačkoli vyžaduje specifické podmínky pro svůj chov, včetně vysoké vlhkosti a teploty, je to druh, který může být vhodný i pro začátečníky, pokud jsou ochotni věnovat čas a úsilí potřebné pro správnou péči o něj.

V kterých českých ZOO je k vidění