AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Snovač černavý
  • Latinský název
  • Ploceus cucullatus nigriceps

Známé také jako

  • snováč žlutočerný

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:snovačovití
Rod:snovač
Druh:snovač zahradní
Poddruh:snovač černavý

Facebook

Snovač černavý

Snovač černavý
(Ploceus cucullatus nigriceps)

Popis zvířete

Snováč černavý, nazývaný také snováč žlutočerný je rozšířen od jižního Somálska po Keňu, Tanzánii, Malawi a severní Mozambik. Vzhledem k tomu že vyžaduje vodu, tak se na mnoha suchých územích Afriky objevuje pouze během letního období dešťů. Vyskytuje se v hojném počtu obzvlášť v oblastech lidských sídel. Živí se semeny a zrním.

Charakteristickým znakem snovače je vysuté spletené hnízdo. Vždy ho buduje samec. Nejprve si vybere vhodné místo, poté nanosí materiál (listy, výhonky, stébla) a postaví základní kruh z trávy. Poté zobákem a nohama dodělá strop a stěny. Nakonec vystaví vchod se zahnutým, před hnízdo vyčnívajícím vchodem. Vletový otvor je nejčastěji umístěn na spodní stěně hnízda. Snovač se do něj lehce dostane střemhlavým setrvačným letem se sklopenými křídly. Ostatní ptáci (dravci a jiní nepřátelé) tento styl letu neovládají, mláďata i vejce jsou tak dostatečně chráněná. Na kvalitní hnízdo pak sameček vábí samičky.

Samice snáší 3 – 4 pestrobarevná vejce. Na vejcích sedí samička 2 týdny. Mláďata krmí živočišnou potravou, hlavně hmyzem a jejich larvami.

V kterých českých ZOO je k vidění