AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Sršeň obecná
  • Latinský název
  • Vespa crabro

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Řád:blanokřídlí
Podřád:žahadlovití
Čeleď:sršňovití
Rod:sršeň
Druh:sršeň obecná

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 20 do 25 mm

Facebook

Sršeň obecná

Sršeň obecná
(Vespa crabro)

Popis zvířete

Sršeň obecná (Vespa crabro), známá také jako evropská sršeň, je největší druh sršně, který se vyskytuje v Evropě, ale její populace se rozšiřuje také v severní a východní Asii. Toto robustní zvíře má charakteristický vzhled, který se liší od ostatních druhů sršní - kombinuje červenohnědé a černé pruhy na zadečku a hlavu a thorax má téměř úplně červenohnědou. Velikost dospělých jedinců se pohybuje obvykle od 2 do 3,5 cm, zatímco královny mohou dosahovat až 3,5 cm.

Sršeň obecná je známá pro svůj silný žihadlo, které je schopno prorazit i oblečení. Jejich bodnutí je velmi bolestivé pro člověka, ale nesmrtelné, pokud člověk není alergický. Na rozdíl od včel, sršně mohou bodat opakovaně.

Sršně obecné tvoří kolonie, které se skládají z jedné královny a mnoha dělnic. Královna, která přezimuje, zakládá na jaře nový hnízdní kolonii. Hnízda jsou obvykle umístěna ve stromových dutinách, ale mohou být také nalezena v dutinách budov nebo v zemi. Hnízda mají několik plástů a mohou mít až 2000 buněk.

Sršeň obecná je dravcem a její potrava se skládá především z hmyzu, jako jsou mouchy, včely a brouci, ale také se živí nektarem a ovocem. Sršeň obecná hraje důležitou roli v ekosystému tím, že reguluje populace jiných druhů hmyzu.

I když mohou být sršně obecné vnímány jako hrozba pro lidi, jsou ve skutečnosti poměrně plaché a obvykle neútočí, pokud nejsou vyprovokovány. Jejich populace se v některých oblastech snižuje kvůli ztrátě přirozeného prostředí a používání pesticidů. Sršeň obecná je v některých zemích chráněna zákonem.