AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Sup africký
  • Latinský název
  • Gyps africanus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:dravci
Čeleď:jestřábovití
Rod:sup
Druh:sup africký

Váhy a míry

  • Délka:
  • 94 cm
  • Hmotnost:
  • od 4 do 7 kg

Facebook

Sup africký

Sup africký
(Gyps africanus)

Popis zvířete

Sup africký (Gyps africanus) je velký zástupce čeledi jestřábovitých (Accipitridae), blízce příbuzný supa bělohlavého (Gyps fulvus). Obývá savany, polopouště a hornaté oblasti v západní a východní Africe a patří k vůbec nejrozšířenějším africkým supům.

Patří mezi středně velké supy s hmotností mezi 4 až 7 kg a délkou těla kolem 94 cm. Vzhledem se významně neliší od ostatních supů. Má dlouhý krk, krátký ocas, velká a široká křídla s bílými krovkami, hlavu a krk porostlé prachovým peřím a péřový límec. Dospělci mají tělo zbarveno šedě až tmavě hnědě, krk je šedý, zobák černý a spodní část zad a kostrč jsou bílé. Nezralí ptáci jsou výrazně tmavší.

Většinou žije v hejnech, která nebývají obvykle tvořena více jak deseti kusy. Má poměrně špatný čich, ale mimořádně dobrý zrak, kterým se řídí při hledání kořisti. Zároveň sleduje i ostatní členy hejna a pokud jeden z nich zahlédne potravu a pustí se vrhavě na zem, ihned ho následuje. Živí se převážně mršinami, které konzumuje po lvech, gepardech, leopardech nebo hyenách, které dokáže od mršiny i odradit. Jsou však schopny usmrtit i nemocná a příliš stará zvířata, občas uloví i mládě. Při hašteření o potravu vydávají charakteristické syčivé a kdákavé zvuky.

Sup africký si staví velké hnízdo z větví a rostlin, do kterého klade jedno vejce.

V roce 2007 byl sup africký v Červeném seznamu ohrožených druhů (IUCN) přeřazen z kategorie málo dotčených druhů do kategorie téměř ohrožených druhů, za což může především lov, ztráta přirozeného biomu, časté otravy, ale také masivní úbytek kopytnatců a tudíž i mršin.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii