AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Takin
  • Latinský název
  • Budorcas taxicolor

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Podřád:přežvýkaví
Čeleď:turovití
Rod:takin
Druh:takin

Biologická data

  • Délka březosti:
  • 8 měsíců

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Takin

Takin
(Budorcas taxicolor)

Poddruhy Popis zvířete

Takin (Budorcas taxicolor), známý také jako ovcí antilopa nebo koza gnu, je rohaté zvíře původem z horských oblastí východního Himálaje a jihozápadní Číny. Přes svůj prapodivný vzhled a nesourodé rysy, které připomínají kombinaci kozla a skotu, se jedná o zvíře velmi odolné a přizpůsobené drsným podmínkám svého přirozeného prostředí.

Takin dorůstá do výšky až 1,3 metru v kohoutku a jeho hmotnost se může pohybovat mezi 300 až 350 kg. Zvíře má silné tělo s vysokými, svalnatými nohami, které mu umožňují pohyb po strmých horských svazích. Jeho srst je dlouhá a hustá, většinou světle hnědá až zlatá nebo skořicově hnědá, což jej chrání před chladným horským podnebím.

Takin má také výrazný rohatý obličej s velkými, oblými rohy, které se u samců mohou natáhnout až do délky 64 cm. Tyto rohy jsou široké a silné u základny, ale zužují se směrem k vrcholu a jsou zakřivené dozadu.

Takin je býložravec, který se živí převážně listím, větvičkami a trávou. Je také výborným lezcem a dokáže se pohybovat po strmých svazích s neuvěřitelnou obratností a jistotou.

Co se týče chování, takin je obecně klidné a pomalé zvíře. Žije ve stádech, která mohou mít až 300 členů, i když většinou jsou menší. Během léta se stáda rozdělují na menší skupiny, které se pak v zimě zase spojují.

Takin je zvíře, které je v současnosti zařazeno mezi zranitelné druhy, především kvůli ničení jejich přirozeného prostředí a lovu. V některých oblastech jsou ale tyto zvířata chráněna a vyskytují se také v některých zoologických zahradách po celém světě jako součást chovatelských a výzkumných programů.