AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Takin bhútánský
  • Latinský název
  • Budorcas taxicolor whitei

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Podřád:přežvýkaví
Čeleď:turovití
Podčeleď:kozy a ovce
Rod:takin
Druh:takin bhútánský

Facebook

Takin bhútánský

Takin bhútánský
(Budorcas taxicolor whitei)

Popis zvířete

Takin bhútánský, vědeckým názvem Budorcas taxicolor whitei, je poddruh Takina, velkého kopytníka, který je považován za národní zvíře Bhútánu. Tato působivá bytost je velmi ojedinělá a fascinující svým vzhledem, který připomíná kombinaci kozorožce a hrocha.

Takin je silně stavěné zvíře s robustním tělem a krátkýma nohama. Jeho tělo je pokryto hrubou srstí, která má zlatavě hnědý až tmavě hnědý odstín. Na krku a ramenou má takin charakteristický límec světlejší srsti. Jeho hlava je velká a široká s malýma očima a velkýma ušima. To nejvýraznější na takinovi jsou však jeho rohy, které mohou dosahovat délky až 64 cm. Ty rostou stranou od hlavy a jsou silně zakřivené směrem vzad.

Takin bhútánský je společenské zvíře, které žije v malých skupinách. Přes den se pohybuje po strmých svazích a horských lesích, kde hledá potravu. Jeho strava se skládá především z listí, větví, trávy a květů.

Takin bhútánský je velmi odolný vůči chladu díky své husté srsti a schopnosti ukládat tuk. Toto zvíře je velmi aktivní za svítání a soumraku, zatímco během dne si odpočívá ve stínu. Jde o zvíře velmi plaché a opatrné, které je zároveň schopné se účinně bránit svými ostrými rohy.

Tato poddruh takina je považován za ohrožený, což je dáno především ničením jeho přirozeného prostředí a ilegálním lovením. Úsilí o jeho ochranu se v posledních letech zintenzivňuje, přesto však zůstává jedním z nejvíce ohrožených savců v Asii.