AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tangara jižní
  • Latinský název
  • Anisognathus somptuosus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:tangarovití
Druh:tangara jižní

Facebook

Tangara jižní

Tangara jižní
(Anisognathus somptuosus)

Popis zvířete

Tangara jižní, vědecky známá jako Anisognathus somptuosus, je středně velký druh zpěvného ptáka, který je součástí rodiny Thraupidae. Tento půvabný živočich vyniká svými výraznými zelenými a modrými odstíny peří, které jsou ještě více zvýrazněny kontrastem s černými a žlutými prvky. Jeho peří je z velké části sytě zelené, přičemž na hlavě a krku má modré odstíny a na okrajích křídel a ocasu se objevují černé a žluté proužky.

Tangara jižní je poměrně velká mezi tangarami, dosahuje délky 16-18 cm a váhy kolem 30-35 gramů. Samci jsou výraznější než samice, které jsou obecně méně jaskynní a mají méně modrého zbarvení. Pták má silný zobák, který je tmavě šedý až černý, stejně jako jeho nohy a prsty.

Tangara jižní je původní druh v horských oblastech Jižní Ameriky, zejména v zemích jako je Kolumbie, Ekvádor, Peru a Bolívie. Preferuje vlhké lesy, mlžné lesy a vysokohorské oblasti až do výšky 3500 metrů nad mořem.

Tento druh je velmi společenský a často se vyskytuje ve velkých hejnech, kde se živí převážně ovocem, ale také hmyzem a nektarem. Je známo, že se při hledání potravy přesouvá z jednoho stromu na druhý v rychlých vlnách.

Co se týče reprodukce, Tangara jižní je monogamní druh. Samice snáší 1-2 vejce, která jsou inkubována po dobu 13-14 dní. Mladí ptáci jsou pak opečováváni oběma rodiči.

Ačkoli není tento druh považován za ohrožený, je ovlivněn ztrátou přirozeného prostředí způsobenou odlesňováním a zemědělstvím. Tangara jižní je také oblíbeným cílem obchodníků s exotickými ptáky, což představuje další hrozbu pro její populaci.