AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tangara nachová
  • Latinský název
  • Ramphocelus bresilius

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:tangarovití
Druh:tangara nachová

Facebook

Tangara nachová

Tangara nachová
(Ramphocelus bresilius)

Popis zvířete

Tangara nachová (Ramphocelus bresilius), známá také jako brazilský tangara, je okouzlující druh pěvce patřící do rodiny Thraupidae. Toto cenné a atraktivní zvíře je zvláště výrazné díky jeho bohatému a živému zbarvení, které se pohybuje od hlubokých odstínů purpurové až po nápadné odstíny červené.

Tato tangara měří v průměru 20-22 centimetrů a má krátké, ale silné nohy. Její zobák je krátký a silný, což jí pomáhá při konzumaci různých druhů potravy, včetně hmyzu, bobulí a malých plodů. Tangaři nachoví mají nápadně lesklé peří, které jim dává téměř hedvábný vzhled.

Samci a samice jsou velmi odlišní. Zatímco samec je celý nachový s jasně červeným zadkem a boky a černým hřbetem, samice je spíše nenápadná s hnědým peřím a šedými tvářemi a krkem.

Tangara nachová je původem z tropických oblastí Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie, kde se často vyskytuje v deštných pralesích a vlhkých lesích. Je také běžně viděna v městských parcích a zahradách, kde hledá potravu.

Tangaři nachoví jsou velmi sociální ptáci, kteří žijí ve velkých skupinách. Jejich hlasité a melodické zpěvy jsou často slyšet na velké vzdálenosti. Během období rozmnožování staví hnízda ve vysokých stromech, kam samice klade až tři modré vejce, které následně inkubuje po dobu dvou týdnů.

Navzdory jejich nápadnému zbarvení a kráse, tangary nachové nejsou považovány za ohrožený druh. Nicméně i tak jsou ovlivněny ztrátou přirozeného prostředí a jejich populace může být negativně ovlivněna nadměrným kácením deštných pralesů.