AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tangara ohnivá
  • Latinský název
  • Piranga rubra

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:tangarovití
Druh:tangara ohnivá

Facebook

Tangara ohnivá

Tangara ohnivá
(Piranga rubra)

Popis zvířete

Tangara ohnivá, vědecky známá jako Piranga rubra, je okouzlující druh zpěvného ptáka, který se vyznačuje svou nápadnou červenou barvou. Tento pták patří do čeledi kardinálů (Cardinalidae) a je považován za jeden z nejkrásnějších druhů severoamerických ptáků.

Charakteristickými rysy tangary ohnivé jsou její dlouhé, štíhlé tělo a jasně červené peří, které pokrývá většinu jejího těla, zčásti doplněné tmavými křídly a ocasem. Samice a mladí jedinci jsou méně nápadní, s barvou peří sahající od žlutozelené po olivovou.

Tangara ohnivá je středně velký pták, který dorůstá do délky 15-17 cm a váhy kolem 30 gramů. Má silný, špičatý zobák, který využívá k lovu hmyzu a konzumaci ovoce a bobulí.

Tento druh je typický pro oblasti střední a jižní Ameriky, kde preferuje otevřené lesy a okraje lesů. Během migrační sezóny může být tento pták viděn také v Severní Americe.

Tangara ohnivá je známá svým hlasitým, melodickým zpěvem, kterým komunikuje s ostatními jedinci. Často se nachází vysoko v korunách stromů, kde zpívá a hledá potravu.

Samice tohoto druhu staví hnízdo obvykle na stromě nebo keři a klade až čtyři modrozelená vejce s tmavými skvrnami. Mladí ptáci jsou pak opečováváni oběma rodiči.

Tangara ohnivá hraje důležitou roli v ekosystému, neboť se živí hmyzem, který může být pro rostliny škodlivý. Kromě toho, díky své kráse a zpěvu, přitahuje pozornost ornitologů a milovníků ptáků po celém světě.