AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tarbík egyptský
  • Latinský název
  • Jaculus jaculus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:hlodavci
Podřád:myšovci
Čeleď:tarbíkovití
Druh:tarbík egyptský

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 10 do 12 cm
  • Hmotnost:
  • od 45 do 75 g

Facebook

Tarbík egyptský

Tarbík egyptský
(Jaculus jaculus)

Popis zvířete

Tarbík egyptský (Jaculus jaculus), známý také jako pouštní skokan, je fascinující zvíře, které je endemické pro pouštní a polopouštní oblasti severní Afriky a Středního východu. Jedná se o malý druh hlodavce z čeledi tarbíkovitých, který dorůstá délky těla 10-15 cm s dlouhým chvostem v délce až 25 cm, který používá k udržení rovnováhy při skákání.

Jeho srst je světle až tmavě písková, což mu umožňuje skvěle se maskovat v pouštním prostředí. Oči tarbíka egyptského jsou velké a tmavé, poskytují mu široký zorný úhel a dobrý noční vidění, což je nezbytné pro jeho noční životní styl. Má také velmi dobře vyvinutý sluch díky svým velkým uším.

Tarbík egyptský je dokonale přizpůsoben životu v suché a drsné poušti. Jeho zadní končetiny jsou mnohem delší než přední, což mu umožňuje skákat až na vzdálenost 3 metry. Tento způsob pohybu mu dává schopnost rychle uniknout před predátory.

V jeho stravě převažují semena, listy, kořeny a někdy i malý hmyz. Tarbík egyptský je schopen získat veškerou potřebnou vlhkost z potravy, což mu umožňuje přežít v extrémně suchých podmínkách bez přístupu k vodě.

Toto zvíře je známo svými podzemními nory, které si hloubí v písku. Tímto způsobem se chrání před extrémními teplotami pouště. Tarbík egyptský je také známý svým jedinečným reprodukčním cyklem. Samice rodí jedno až tři mláďata po přibližně 40 dnech březosti.

Tarbík egyptský je zajímavým příkladem adaptace na pouštní prostředí a je důležitý pro ekosystémy, ve kterých žije. Přestože není považován za ohrožený druh, je jeho populace stále vystavena tlaku v důsledku ztráty přirozeného prostředí a lovu.

Podobná zvířata: