AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tarpan stepní
  • Latinský název
  • Equus caballus ferus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:lichokopytníci
Čeleď:koňovití
Druh:tarpan
Poddruh:tarpan stepní

Plemeno koně

Váhy a míry

  • Výška v kohoutku:
  • od 130 do 135 cm

Stav ohrožení

  • Vyhynulý

Facebook

Tarpan stepní

Tarpan stepní
(Equus caballus ferus)

Popis zvířete

Tarpan stepní, vědecky známý jako Equus caballus ferus, byl divoký druh koně, který obýval rozlehlé stepi Evropy a Asie až do počátku 20. století. Tarpan stepní byl výjimečný svou houževnatostí a přizpůsobivostí, které mu umožnily přežít v drsných podmínkách evropských stepí.

Tarpan stepní dosahoval výšky 140 až 145 cm a jeho hmotnost se pohybovala kolem 400 kilogramů. Jeho tělo bylo robustní a silné, s krátkými, ale silnými končetinami. Hlava byla krátká a široká, s malými ušima a velkými očima. Typickým znakem byla světle šedá až světle hnědá srst, která na zimě ztmavla a zesílila.

Tarpan byl známý svou divokostí a nezávislostí. Byl velice odolný, vydržel extrémní teploty a byl schopen najít potravu i v nehostinných podmínkách. Jeho stravu tvořily převážně trávy a byliny, které se vyskytovaly na stepi.

Tarpan stepní měl důležitou roli v ekosystému stepí. Byl důležitým zdrojem potravy pro predátory jako jsou vlci a tygři. Zároveň přispíval k udržování biodiverzity prostředí tím, že svým pasením omezil rozrůstání určitých druhů rostlin a umožnil tak růst a rozvoj jiných.

Bohužel, Tarpan stepní vyhynul v důsledku lovu a ztráty přirozeného prostředí. Poslední jedinec pravděpodobně zemřel v roce 1910 na Ukrajině. I přes různé pokusy o jeho znovuoživení prostřednictvím chovu v zajetí nebyl nikdy úspěšně reintrodukován do volné přírody. Přesto však Tarpan zanechal významné genetické stopy v některých plemenech domácích koní a jeho památka je stále živá v mnoha evropských kulturách.