AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tasemnice bezbranná
  • Latinský název
  • Taenia saginata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:ploštěnci
Třída:tasemnice
Řád:kruhovky
Čeleď:tasemnicovití
Rod:tasemnice
Druh:tasemnice bezbranná

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 3 do 5 m

Facebook

Tasemnice bezbranná

Tasemnice bezbranná
(Taenia saginata)

Popis zvířete

Tasemnice bezbranná (Taenia saginata) je parazitický červ, který patří do třídy ploštěnců. Je jednou z největších tasemnic, její dospělé jedince mohou dosahovat až 10 metrů na délku, někdy i více. Obývá především střeva skotu a člověka a je to nejčastější druh tasemnice, který parazituje v lidském těle.

Tasemnice bezbranná má bělavou barvu a tělo tvořené mnoha články, které se postupně vytváří za hlavou zvanou skolex. Skolex je vybaven čtyřmi přísavnými jamkami, ale na rozdíl od jiných druhů tasemnic nemá háky, odtud pochází jméno `bezbranná`. Tělo tasemnice je pokryto mikroskopickými brvami, které jí pomáhají vstřebávat živiny z hostitele.

Vývoj tasemnice bezbranné probíhá ve dvou hostitelích. Mezihostitelem je skot, ve kterém se z larválního stadia vytvoří infekční stádium zvané cysticerkus. Cysticerkus je malý, vodnatý nádor, který se může nacházet kdekoliv v těle skotu, často však v svalovině. Když člověk sní syrové nebo nedostatečně tepelně upravené hovězí maso, může se nakazit. V lidském střevě se pak z cysticerků vyvinou dospělé tasemnice.

Tasemnice bezbranná může způsobovat nepříjemné symptomy, jako je nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, bolest břicha, únava nebo hubnutí. Mnoho lidí však může být nakaženo bez jakýchkoliv viditelných příznaků. Diagnostikovat se dá pomocí laboratorního vyšetření stolice, kde se hledají vajíčka tasemnice.

Prevence spočívá především v dostatečné tepelné úpravě hovězího masa. Pro skot, který je v ohrožení nákazy, je důležitá pravidelná kontrola a důkladná hygiena. V případě nákazy se používají léky na odčervení.