AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tasemnice psí
  • Latinský název
  • Dipylidium caninum

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:ploštěnci
Třída:tasemnice
Rod:dipylidium
Druh:tasemnice psí

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 20 do 50 cm

Facebook

Tasemnice psí

Tasemnice psí
(Dipylidium caninum)

Popis zvířete

Tasemnice psí (Dipylidium caninum) je parazitický helmint patřící do třídy cestod. Jedná se o tasemnici široce rozšířenou po celém světě, která parazituje v trávicím traktu psů a koček. Může však postihnout i další druhy savců, včetně člověka, který se stává hostitelem při pozření vajíček tasemnice obsažených ve vších nebo blechách.

Samotná tasemnice měří v průměru 10-70 cm a je tvořena mnoha články, které jsou naplněné vejci. Články jsou schopné se oddělit od těla a opustit hostitele spolu s trusem. Jakmile je tento proces dokončen, články prasknou a uvolní vejce do prostředí. Vejce pak mohou být pozřena vší nebo blechou, čímž se stávají zavlečenými do dalšího hostitele.

Jakmile je tasemnice v hostiteli, přichytne se ke stěně střeva pomocí hákovitého čelního výběžku zvaného skolex. Zde se živí živinami z potravy hostitele a roste, přičemž tvoří nové články. Může zůstat v těle hostitele po dobu až dvou let.

Infekce tasemnicí psí může vést k řadě zdravotních problémů, včetně průjmu, zvracení, nechutenství, hubnutí, svědění okolo řitního otvoru a výskytu bílých, rýži podobných segmentů ve stolici. U lidí se infekce projevuje podobně a může zahrnovat také bolesti břicha a nevolnost.

Léčba spočívá v podání antiparazitických léků, které tasemnici zabijí. Prevence spočívá v pravidelném odčervování zvířat a kontrole na přítomnost blech a vší. Toto je důležité, protože i když je tasemnice psí relativně vzácná u lidí, může být přenášena na děti, které se často hrají se psy nebo kočkami a mohou tak přijít do kontaktu s infikovanými blechami.