AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tchoř černonohý
  • Latinský název
  • Mustela nigripes

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:šelmy
Čeleď:lasicovití
Druh:tchoř černonohý

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Tchoř černonohý

Tchoř černonohý
(Mustela nigripes)

Popis zvířete

Tchoř černonohý (Mustela nigripes), známý také jako černonohý tchoř, je malý masožravý savec, který patří do rodiny lasicovitých. Měří přibližně 30–60 cm na délku, s ocasem, který tvoří téměř polovinu jeho celkové délky. Kromě toho váží asi 0,5-1,4 kg. Tchoř černonohý má dlouhé a štíhlé tělo s krátkými nohama, což mu umožňuje snadno se pohybovat v úzkých tunelech a norách.

Jeho srst je zbarvena do různých odstínů hnědé a černé, s charakteristickými černými "botami" na končetinách a černým ocasem, odtud název "černonohý". Navíc má na tvářích bílé skvrny, které kontrastují s tmavou barvou zbytku těla.

Tchoři černonozí jsou známí svou agilitou a rychlostí. Jsou vynikajícími lovci, kteří se živí převážně hlodavci, jako jsou hraboši a křečci. Jsou také známí svou schopností lovit ve dne i v noci.

Tito tchoři jsou rozmnožování až po dosažení jednoho roku a samice rodí jednou ročně vrh o 1 až 5 mláďatech. Mláďata zůstávají se svou matkou po dobu několika měsíců, než se stanou nezávislými.

Tchoř černonohý je považován za druh ohrožený vyhynutím. Jeho populace v přírodě klesla v důsledku ztráty přirozeného prostředí, nemocí a lovu. Přesto se v posledních letech podařilo zvýšit počet těchto zvířat díky úsilí o zachování a reintrodukci do přírody.