AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tchořík skvrnitý
  • Latinský název
  • Vormela peregusna

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:šelmy
Čeleď:lasicovití
Druh:tchořík skvrnitý

Facebook

Tchořík skvrnitý

Tchořík skvrnitý
(Vormela peregusna)

Popis zvířete

Tchořík skvrnitý, latinsky známý jako Vormela peregusna, je malý druh lasicovité šelmy, který se vyznačuje svou nápadnou skvrnitou srstí. Tchořík skvrnitý je také považován za nejmalšího zástupce rodu Vormela a je blízce příbuzný s jinými lasicovitými šelmami.

Tchořík skvrnitý dosahuje velikosti asi 33-38 cm na délku těla, s dalšími 12-17 cm tvořícími jeho chvost. Těží kolem 600 gramů. Jeho srst je hustá a nápadně zbarvená, s kombinací černých, bílých, žlutých a červenohnědých skvrn, které mu pomáhají v maskování v jeho přirozeném prostředí.

Jeho hlava je relativně malá s krátkými ušima a velkýma očima, které mu poskytují dobrý zrak. Má také ostré drápy a silné čelisti, které využívá k lovu drobných obratlovců, hmyzu a ovoce.

Tchořík skvrnitý je přizpůsobivý živočich, který se může vyskytovat v mnoha typech prostředí, včetně stepí, polopouští a lesních krajů. Vyskytuje se především v severní Africe, na Blízkém východě a ve východní Evropě.

Je to samotářské zvíře, které je aktivní především za soumraku a v noci. Tchořík skvrnitý je známý svými pohyblivými návyky, často se stěhuje z místa na místo v závislosti na dostupnosti potravy a úkrytu.

Rozmnožování probíhá jednou ročně, obvykle na jaře. Samice rodí až sedm mláďat, která jsou plně nezávislá ve věku asi dvou měsíců.

Tchořík skvrnitý je považován za zranitelný druh, a to hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovům. Nicméně se mu daří přežít v mnoha různorodých prostředích díky jeho přizpůsobivosti. Je to fascinující zvíře s jedinečným vzhledem a chováním, které je významnou součástí ekosystémů, ve kterých žije.

V kterých českých ZOO je k vidění