AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tenkozobec americký
  • Latinský název
  • Recurvirostra americana

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:dlouhokřídlí
Čeleď:tenkozobcovití
Rod:tenkozobec
Druh:tenkozobec americký

Váhy a míry

  • Výška v kohoutku:
  • 45 cm

Facebook

Tenkozobec americký

Tenkozobec americký
(Recurvirostra americana)

Popis zvířete

Tenkozobec americký (Recurvirostra americana) je velký bahňák z čeledi tenkozobcovitých.

Tenkozobec americký je přibližně 45 cm vysoký, má dlouhé, štíhlé, šedé končetiny a černobíle zbarvené opeření. Krk a hlava je v letním šatě jasně skořicově hnědá, v prostém nenápadně šedá. Dlouhý, tenký zobák má stejně jako všichni tenkozobci mírně zahnutý směrem nahoru a je jednou z jeho nejlepších charakteristik.

Vyskytuje se při mořském pobřeží, v blízkosti močálů, rybníků a mělkých jezer ve středu a na západě Severní Ameriky. Je částečně tažný, většina ptáků se na zimu stahuje směrem k mexickému a severoamerickému pobřeží Atlantského a Tichého oceánu.

Potravu vyhledává v mělké vodě, často pomocí pohybu zobákem ze strany na stranu. Loví zejména korýše a menší vodní hmyz. Hnízdí v otevřených krajinách, většinou v menších koloniích a často i v přítomnosti jiných bahňáků. Každým rokem provádí velmi komplikované svatební tance. Hnízdo v podobě malé jamky často lemované trávou si staví v blízkosti vody. Samice do něj následně klade průměrně 3 - 5 olivově zelených vajec s černým skvrněním, na kterých sedí po dobu 22 - 29 dní střídavě oba rodiče.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii