AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tesařík obecný
  • Latinský název
  • Corymbia rubra

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:brouci
Podřád:všežraví
Čeleď:tesaříkovití
Rod:tesařík
Druh:tesařík obecný

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 1 do 2 cm

Facebook

Tesařík obecný

Tesařík obecný
(Corymbia rubra)

Popis zvířete

Tesařík obecný, známý také pod latinským názvem Corymbia rubra, je druh brouka, který patří do čeledi tesaříkovitých (Cerambycidae). Jedná se o velkého brouka s výrazným prodlouženým tělem a dlouhými anténami. Tesařík obecný dorůstá délky 10 až 25 milimetrů a zaujímá svými výraznými barvami. Jeho krovky jsou obvykle tmavé, černé nebo tmavě hnědé, s charakteristickým červeným nebo žlutým pruhem.

Vyskytuje se hlavně v lesích a na okrajích lesů, kde je závislý na dřevinách, jelikož dospělí jedinci se živí listím a květem a larvy se vyvíjejí v dřevě. Larvy se živí dřevem, kde také procházejí svým vývojem, který může trvat až tři roky. Dospělí jedinci létají v období od května do srpna a žijí asi měsíc.

Tesařík obecný je mezi odborníky i laickou veřejností oblíbený pro svůj atraktivní vzhled. Nicméně vzhledem k jeho závislosti na dřevě hraje také důležitou roli v ekosystému, jelikož přispívá k recyklaci dřeva a obohacování půdy. Jeho přítomnost často signalizuje dobrou kvalitu lesního prostředí.

Je třeba zdůraznit, že i přesto, že je tesařík obecný relativně rozšířený, jeho populace jsou ovlivněny lidskou činností, zejména kácením lesů. Tento brouk je proto považován za indikátor zdraví lesních ekosystémů a jeho ochrana je důležitá pro udržení biodiverzity.