AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tesařík obrovský
  • Latinský název
  • Cerambyx cerdo

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Řád:brouci
Podřád:všežraví
Čeleď:tesaříkovití
Rod:tesařík
Druh:tesařík obrovský

Váhy a míry

  • Délka:
  • 56 mm

Facebook

Tesařík obrovský

Tesařík obrovský
(Cerambyx cerdo)

Popis zvířete

Tesařík obrovský, vědecky známý jako Cerambyx cerdo, je druhem brouka, který patří do čeledi tesaříkovitých (Cerambycidae). Tento velký, noční brouk je jedním z největších evropských brouků a může dosáhnout délky až 6,7 cm. Tesařík obrovský je snadno rozpoznatelný díky svým dlouhým, silným tykadlům, které jsou u samců až dvakrát tak dlouhé jako jejich tělo.

Jméno "tesařík" je odvozeno od toho, jak tento brouk využívá své silné mandibuly k vyřezávání děr do dřeva, kde samice klade svá vejce. Larvy brouka pak žijí uvnitř stromu až čtyři roky, než se z nich stanou dospělí jedinci.

Tesařík obrovský preferuje teplé a suché oblasti a typicky obývá staré, sluncem vyhřáté listnaté lesy. Je to všeobecně pomalu se pohybující brouk, který se živí šťávami z listnatých stromů, zejména dubů. Ale v noci se může stát aktivním a dokonce létat.

Tento druh se vyskytuje v celé Evropě, ačkoli jeho populace v některých oblastech klesá kvůli ztrátě přirozeného prostředí a fragmentaci stanovišť. Tesařík obrovský je proto v některých zemích chráněný.

Tesařík obrovský má hluboké tmavě hnědé až černé zbarvení s výrazným leskem. Na hrudi má malý výstup, který je charakteristický pro tento druh. Jeho robustní tělo je pokryté tvrdým krovkami. Na první pohled může působit hrozivě, ale tesařík obrovský je pro člověka naprosto neškodný.