AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tesařík piluna
  • Latinský název
  • Prionus coriarius

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:brouci
Podřád:všežraví
Čeleď:tesaříkovití
Rod:tesařík
Druh:tesařík piluna

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 18 do 45 mm

Facebook

Tesařík piluna

Tesařík piluna
(Prionus coriarius)

Popis zvířete

Tesařík piluna (Prionus coriarius) je velký druh brouka náležící do čeledi tesaříkovitých. Tento druh je rozšířený po celé Evropě, včetně Britských ostrovů, dále v Afřii a Asii. Tesařík piluna patří mezi největší druhy tesaříků, jeho délka těla může dosahovat až tři centimetry.

Jeho tělo je robustní, silně zploštělé a tmavě hnědě zbarvené. Charakteristickým znakem tohoto druhu jsou tři robustní hroty na každé straně hrudního štítu. Tyto hroty jsou zvláště velké u samců, kteří jsou větší než samice. Má také dlouhé a silné tykadla, které mohou dosahovat délky téměř poloviny těla.

Je to noční živočich, který je aktivní během teplých letních nocí. Samci jsou schopni létat a jsou přitahováni světlem, zatímco samice zůstávají na zemi. Larvy tesaříka piluna se živí dřevem, kde také procházejí svým vývojem. Dospělí jedinci se živí listy a kůrou dřevin.

Celý vývoj tesaříka piluna trvá několik let, během kterých se larvy vyvíjejí v dřevě. Při přeměně na dospělce se zakuklí v dřevě a po dokončení metamorfózy vylezou ven. Tesařík piluna je považován za škůdce, protože larvy mohou poškodit dřevo stromů, zejména v ovocných sadech.

Ačkoliv není tesařík piluna přímo ohrožen, jeho populace je ohrožena poklesem vhodných biotopů, zejména kvůli odstraňování starých a odumřelých stromů, ve kterých se larvy vyvíjejí. Proto je důležité chránit a udržovat staré a odumřelé stromy, kde se může tento fascinující druh brouka vyskytovat.