AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tesařík skvrnitý
  • Latinský název
  • Leptura maculata

Známé také jako

  • tesařík černošpičký
  • tesařík ozbrojený

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:brouci
Podřád:všežraví
Čeleď:tesaříkovití
Rod:tesařík
Druh:tesařík skvrnitý

Facebook

Tesařík skvrnitý

Tesařík skvrnitý
(Leptura maculata)

Popis zvířete

Tesařík skvrnitý (Leptura maculata) je druh brouka z čeledi tesaříkovitých. Tento středně velký brouk měří v délce okolo 15 až 20 milimetrů. Jeho tělo je pokryto tvrdým chitinem, který má základní barvu černou či tmavě hnědou. Dominantní charakteristikou jsou čtyři žluté skvrny na křídlech, které jsou zdrojem jeho názvu. Hlava a hrudní štít jsou rovněž černé nebo tmavě hnědé, zatímco nohy mohou být červenohnědé.

Tesařík skvrnitý má šest dlouhých, silných nohou zakončených malými drápky, které mu umožňují pohyb po různých površích. Jeho složené oči jsou velmi citlivé na světlo a umožňují mu rozpoznat předměty i pohyby ve svém okolí. Tykadla jsou dlouhá, mohou být až poloviční délky těla a jsou důležitým smyslovým orgánem, který mu pomáhá navigovat v prostředí a hledat potravu.

Tesařík skvrnitý se živí především dřevem, kde samice kladou svá vejce. Jeho larvy jsou dřevokazné a vyvíjejí se převážně v mrtvých nebo umírajících listnatých stromech, jako jsou olše, vrby, topoly a dub. Dospělí jedinci jsou aktivní během jara a léta, nejčastěji se objevují v červenci a srpnu.

Tento druh je rozšířen po celé Evropě a částečně i Asii. V České republice je poměrně hojný, především v lesích a listnatých hájích. Přestože je tesařík skvrnitý škůdcem dřeva, jeho populace nejsou považovány za ohrožené a nejsou proto předmětem speciální ochrany. Jeho existence je však důležitá pro udržení biodiverzity v lesních ekosystémech.