AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tesařík úzkoštítý
  • Latinský název
  • Agapanthia villosoviridescens

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Řád:brouci
Čeleď:tesaříkovití
Rod:kozlíček
Druh:tesařík úzkoštítý

Facebook

Tesařík úzkoštítý

Tesařík úzkoštítý
(Agapanthia villosoviridescens)

Popis zvířete

Tesařík úzkoštítý, vědecky známý jako Agapanthia villosoviridescens, je druh dlouhotělých brouků z čeledi tesaříkovitých. Tento brouk je rozeznatelný svým protáhlým tělem s charakteristickými rohy na hlavě a hrudním štítku samců. Délka těla se pohybuje mezi 10 až 22 milimetry, přičemž tělo je černé a krovky jsou pokryté jemnými světlými chloupky, které tvoří zelené a žluté pruhy. Samci jsou menší než samice a mají kratší rohy. Tyto rohy používají při soubojích o samice.

Tesařík úzkoštítý je rozšířený po celé Evropě až po Malou Asii a Kavkaz. V České republice je hojně rozšířený. Jeho přirozeným prostředím jsou listnaté a smíšené lesy, kde se živí rostlinnou šťávou a nektarem. Larvy tohoto druhu jsou dřevokazné a živí se dřevem různých druhů stromů, zejména však listnatých.

V dospělosti je tento brouk aktivní od dubna do července, přičemž nejvyšší aktivity dosahuje v květnu a červnu. Je to dení brouk, který se vyskytuje hlavně na kvetoucích rostlinách. K páření dochází na jaře, kdy samice kladou vajíčka do dřeva, kde se z nich líhnou dřevokazné larvy.

Tesařík úzkoštítý je díky svému výraznému vzhledu oblíbeným objektem pozorování a studia entomologů. Přestože jeho populace nejsou ohrožené a je považován za běžný druh, je důležité dbát na ochranu jeho přirozeného prostředí, jako jsou listnaté a smíšené lesy.