AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tetra císařská
  • Latinský název
  • Nematobrycon palmeri

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Nadrád:kostnatí
Řád:trnobřiší
Čeleď:tetrovití
Druh:tetra císařská

Váhy a míry

  • Délka:
  • do 8 cm

Facebook

Tetra císařská

Tetra císařská
(Nematobrycon palmeri)

Popis zvířete

Tetra císařská (Nematobrycon palmeri) je malá, elegantní sladkovodní rybka, která pochází z Jižní Ameriky. Konkrétně se vyskytuje v řekách v západní Kolumbii. Je známá také pod názvy císařská tetra a duhová tetra. Na délku může dosáhnout až 5 cm. Má prodloužené tělo, které je pokryto drobnými šupinami. Barva těla je třpytivě modrozelená s tmavým podélným pruhem, který se táhne od hlavy až k ocasu. Samci mají na hřbetě a břiše výraznější zabarvení a delší ocasní ploutev.

Tetra císařská je oblíbená mezi akvaristy pro svůj krásný vzhled a mírnou povahu. Jde o rybku společenskou, která preferuje život ve skupině. Její chov není příliš náročný, ale vyžaduje kvalitní vodní podmínky a dostatečně prostorné akvárium. Preferuje střední až mírně tvrdou vodu s pH v rozmezí 6 až 7,5 a teplotu vody mezi 22 až 26°C.

Tetra císařská je všežravec s převahou rostlinné stravy. V zajetí se živí převážně suchým krmivem, ale ocení i živé nebo mražené potraviny jako jsou například krevetky nebo tubifex.

V přírodě se tato ryba živí drobnými bezobratlými, rostlinami a řasami. Ačkoliv se jedná o poměrně aktivní druh, je také velmi mírný a klidný. Tetra císařská je rybka, která se snadno chová a je vhodná pro začínající akvaristy, ale její krása a elegantní pohyby ji činí oblíbenou i mezi zkušenými chovateli.

V kterých českých ZOO je k vidění