AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tetra skvrnitá
  • Latinský název
  • Boulengerella maculata

Známé také jako

  • štikovka skvrnitá

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Podtřída:kostnatí
Řád:trnobřiší
Čeleď:štikovkovití
Druh:tetra skvrnitá

Váhy a míry

  • Délka:
  • 18 cm

Facebook

Tetra skvrnitá

Tetra skvrnitá
(Boulengerella maculata)

Popis zvířete

Tetra skvrnitá, vědecky známá jako Boulengerella maculata, je jedinečné a atraktivní sladkovodní rybí druh. Jejich domovinou je Jižní Amerika, kde je lze obvykle nalézt v přírodních vodních cestách, jako jsou řeky a potoky a v údolích řeky Amazonky. Tyto ryby mají dlouhé, štíhlé tělo, které může dosáhnout až 30 centimetrů na délku. Zbarvení těla se pohybuje od stříbrné po zlatavou barvu, s černými skvrnami rozptýlenými po celém těle, což jim dává jejich charakteristický vzhled a název.

Tetra skvrnitá je dravá ryba, která se živí převážně menšími rybami a bezobratlými. Je známá svou agresivitou, a proto by měla být chována spíše s ostatními rybami stejné velikosti a temperamentu. Její chov vyžaduje specifické podmínky. Vyžaduje velké akvárium s dostatečným prostorem pro plavání a s dostatečným množstvím úkrytů, aby se ryby mohly skrýt.

Tetra skvrnitá je ovipar, což znamená, že samice klade vejce. Ty jsou následně oplozeny samcem a po několika dnech se z nich líhnou malé rybky.

Tetra skvrnitá je oblíbená mezi akvaristy pro svůj atraktivní vzhled a aktivní chování. Její chov ale vyžaduje zkušenosti a znalosti, protože je třeba zajistit správné podmínky pro její pohodu a zdraví. Každý, kdo uvažuje o jejím chovu, by měl být připraven na výzvu a měl by se předem důkladně informovat o jejích potřebách a nárocích.

V kterých českých ZOO je k vidění
Podobná zvířata: