AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tetra žhavá
  • Latinský název
  • Hemigrammus erythrozonus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:trnobřiší
Čeleď:tetrovití
Rod:tetra
Druh:tetra žhavá

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 4 do 4,5 cm

Biologická data

  • Délka života:
  • od 2 do 6 roky

Facebook

Tetra žhavá

Tetra žhavá
(Hemigrammus erythrozonus)

Popis zvířete

Tetra žhavá (Hemigrammus erythrozonus) je malá, pobřežní sladkovodní ryba, která pochází z oblasti povodí řeky Essequibo v Guyaně v Jižní Americe. Toto elegantní zvíře je jedním z nejpopulárnějších druhů akvarijních ryb díky svému jasně červenému zbarvení a aktivnímu chování.

Tetra žhavá dorůstá do délky asi 5 centimetrů. Její tělo je v obrysu úzké a protáhlé, s působivým, lesklým červeným až jantarovým zbarvením, které se mění podle úhlu světla. Toto zbarvení je nejintenzivnější na střední části těla a může být doplněno o jemné stříbrné tóny u břicha a na ocasních ploutev. Tetra žhavá má také charakteristické černé pruhy na ocasní ploutev.

Tetra žhavá je velmi aktivní ryba, která preferuje život ve skupině. Jejím přirozeným prostředím jsou pomalu tekoucí řeky a potoky s hojnou vegetací a tmavějším substrátem. V akváriu se tito malí plavci nejlépe cítí v hejnu a v prostředí, které napodobuje jejich přirozené biotop - s množstvím rostlin a dostatkem úkrytů.

Tetra žhavá je všežravec a její strava se skládá z různých druhů potravy, jako jsou drobní bezobratlí, larvy hmyzu, řasy a detritus. V akváriu může být krmena suchou nebo mraženou potravou určenou pro sladkovodní ryby.

Přestože je Tetra žhavá poměrně odolná ryba, je důležité udržovat kvalitu vody v akváriu na optimální úrovni. Ryba preferuje teplotu vody mezi 22 a 28 stupni Celsia, s mírně kyselým pH mezi 6 a 7.

Tetra žhavá je oblíbená mezi akvaristy nejen díky své kráse, ale také díky své mírumilovné povaze. Je kompatibilní s mnoha dalšími druhy ryb a může tedy být součástí společenských akvárií. Je však důležité mít na paměti, že jako všechny ryby potřebují i Tetra žhavé dostatek místa pro plavání a projev své přirozené chování.