AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tetřívek obecný
  • Latinský název
  • Tetrao tetrix

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:hrabaví
Čeleď:tetřevovití
Rod:tetřívek
Druh:tetřívek obecný

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Tetřívek obecný

Tetřívek obecný
(Tetrao tetrix)

Popis zvířete

Tetřívek obecný, vědecky známý jako Tetrao tetrix, je velkým zástupcem čeledi bažantovitých. Tento robustní pták je rozšířený především v severní a střední Evropě, Asii a Severní Americe, kde obývá především otevřené lesy či luka s nízkým porostem.

Samci jsou výrazně větší než samice a dosahují hmotnosti až 1,5 kilogramu a délky až 60 cm, zatímco samice váží okolo 1 kilogramu a měří až 50 cm na délku. Samec má výrazné černé zbarvení s modravým nádechem a bílou čarou pod okem, zatímco samice je hnědá s černými skvrnami. Na konci ocasu má samec pět špičatých per, které jsou bíle lemované, u samice jsou tato pera zaoblená.

Je to polygamní druh, to znamená, že samec se páří s více samicemi. Přitahuje je specifickým námluvným tancem a hlasem, který připomíná zvuky kohouta. Samice poté klade 6-8 vajec do hnízda na zemi, která sama zahřívá po dobu 25-27 dnů.

Tetřívek obecný je všežravý, avšak jeho strava se mění v závislosti na ročním období. V létě se živí především hmyzem, bobulemi a listy, zatímco v zimě preferuje jehličí.

Tetřívek obecný je známý pro svou plachost a schopnost rychleho letu, což je pro něj charakteristické. Jeho populace jsou bohužel v současnosti ohroženy, a to především kvůli ztrátě přirozeného prostředí, lovem a klimatickými změnami.