AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tirika bělolící (rudokřídlý)
  • Latinský název
  • Brotogeris pyrrhopterus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:tirika bělolící (rudokřídlý)

Váhy a míry

  • Délka:
  • 20 cm
  • Hmotnost:
  • od 45 do 60 g

Facebook

Tirika bělolící (rudokřídlý)

Tirika bělolící (rudokřídlý)
(Brotogeris pyrrhopterus)

Popis zvířete

Tirika bělolící, známý také jako rudokřídlý nebo latinsky Brotogeris pyrrhopterus, je malá, živě zbarvená papouškovitá zvířata, která pochází z Jižní Ameriky. Tato zvířata jsou nejvíce rozšířena v Brazílii, Bolívii a Paraguay. Tento druh je relativně malý s velikostí kolem 21 až 23 centimetrů a hmotností kolem 60 až 70 gramů.

Tirika bělolící je snadno rozpoznatelný díky jeho výrazným, jasně zeleným peřím, které pokrývá většinu jeho těla. Nápadným rysem je také jeho rudě zbarvené křídlo a bílá barva na lících, po kterých je pojmenován. Má štíhlé tělo, velkou hlavu a krátký zobák. Oči jsou malé, tmavě hnědé s bílými kruhy kolem.

Jako většina papoušků je i tirika bělolící velmi sociální zvíře, které žije v malých skupinách. Je zvyklý na stromový život, kde stráví většinu svého času. Je to všežravec, který se živí širokým spektrem potravy, včetně semínek, ovoce, květů a hmyzu.

Tito papoušci jsou známí svými hlasitými zvuky a výraznými pohyby. Mají schopnost napodobovat zvuky svého okolí, včetně lidské řeči, pokud jsou chováni v domácnosti. Jsou to aktivní a zvídavé zvířata, které vyžadují dostatek prostoru a čas na hraní a prozkoumávání.

V divoké přírodě jsou tiriky bělolící teritoriální zvířata. Období rozmnožování je v průběhu suché sezóny. Samec se snaží přilákat samice tím, že jí předvádí své dovednosti, jako je létání a zpívání. Po páření samice naklade 3 až 6 vajec, která inkubuje po dobu asi 26 dní. Mladí papoušci jsou pak plně opeření a schopni opustit hnízdo po dalších 6 týdnech.

Tirika bělolící je v současnosti zařazen na červený seznam IUCN jako téměř ohrožený druh. Hlavní hrozbou pro tyto papoušky je ztráta přirozeného prostředí z důvodu odlesňování a také nelegální obchod s divokými zvířaty. Pro zachování tohoto druhu je nezbytné provádět ochranářská opatření a informovat veřejnost o důležitosti zachování jejich přirozeného prostředí.