AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Toko rudozobý
  • Latinský název
  • Tockus erythrorhynchus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:srostloprstí
Čeleď:zoborožcovití
Druh:toko rudozobý

Facebook

Toko rudozobý

Toko rudozobý
(Tockus erythrorhynchus)

Popis zvířete

Toko rudozobý, vědecky známý jako Tockus erythrorhynchus, je působivé ptáčí druh, který patří do rodiny bukačovitých. Toto zvíře je zvláště výrazné díky svému masivnímu, výrazně červeně zbarvenému zobáku, který může dosáhnout délky až 9 centimetrů.

Toko rudozobý je poměrně malý druh bukače s typickou délkou těla kolem 35 až 38 centimetrů a váhou od 200 do 300 gramů. Jeho peří má většinou šedavě hnědou až šedou barvu s bílým hrudníkem a břichem. Výjimku tvoří jeho křídla, která jsou černá s bílými špičkami. Hlavu zdobí páskované čelo a bílé líce, které kontrastují s červeným zobákem.

Domovem tohoto ptáka jsou hlavně sušší oblasti subsaharské Afriky, kde může být nalezen na různých typech biotopů, od savan až po otevřené lesy. Preferuje oblasti s dostatkem stromů, kde hnízdí v dutinách, obvykle ve výšce 2 až 15 metrů nad zemí.

Toko rudozobý je výhradně denní pták. Jeho strava je poměrně variabilní - zahrnuje hmyz, plazy, malé savce, ovoce, semena a dokonce i nektar z květin. Není neobvyklé vidět tohoto ptáka při sběru potravy na zemi, i když často loví i ve větvích stromů.

Jedná se o monogamní druh, kde pár zůstává spolu po celý život. Samice klade obvykle 2 až 4 vejce, která jsou inkubována po dobu 42 až 48 dnů. Během této doby je samice zcela závislá na samci, který ji krmí přes malý otvor v hnízdě.

Celkově je toko rudozobý fascinující a jedinečné zvíře s několika jedinečnými rysy a chováním, které ho odlišuje od ostatních druhů ptáků. Jeho krása, společenský charakter a adaptabilita mu vynesly místo v srdcích mnoha milovníků ptáků a přírody.

V kterých českých ZOO je k vidění