AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tritonka římská
  • Latinský název
  • Charonia lampas

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:měkkýši
Třída:plži
Rod:tritonka
Druh:tritonka římská

Facebook

Tritonka římská

Tritonka římská
(Charonia lampas)

Popis zvířete

Tritonka římská (Charonia lampas), známá také jako velká tritonka nebo evropská tritonka, je velký druh mořského plže náležící do čeledi Ranellidae. Tento druh obývá Atlantský oceán, zejména oblasti kolem Evropy a západní Afriky, včetně Středozemního a Rudého moře. Tritonka římská je největším druhem plže v evropských mořích, s obvyklou velikostí okolo 14 až 20 centimetrů, ačkoli některé exempláře mohou dosáhnout až 35 centimetrů.

Jeho tělo je pokryto tvrdým, spirálovitě zatočeným ulitou, který má charakteristickou tříbarevnou kresbu - bílou, hnědou a žlutou. Tělo samotné je silné a svalnaté, s velkými očima a nohama, které mu umožňují pohybovat se po mořském dně.

Tritonka římská je známá svými predátorskými návyky. Živí se především mořskými ježky, houbami a dalšími měkkýši. Její schopnost konzumovat ježky je velmi užitečná pro udržení rovnováhy v mořském ekosystému, protože ježci jsou známí tím, že ničí korálové útesy.

Vývojový cyklus tritonky římské zahrnuje několik fází. Samice kladou vejce na mořské dno, která se po několika týdnech vylíhnou jako malé larvy. Tyto larvy se pak plavou volně v moři po dobu jednoho až dvou měsíců, než se usadí na dně a začnou se transformovat do dospělé formy.

I přes svou velikost a predátorské návyky je tritonka římská považována za ohrožený druh. Její populace byla v minulosti značně snížena kvůli nadměrnému lovu pro sběratelství nebo pro použití její ulity jako dekorace. Dnes jsou v některých oblastech její populace chráněny zákonem, aby se předešlo dalšímu poklesu.